Rozbudowa Tarczy Wschód to jeden z najważniejszych projektów związanych z bezpieczeństwem granic Polski. Program ten obejmuje nie tylko budowę zapor inżynieryjnych, ale również systemy rozpoznania, ostrzegania, obrony, mobilności i kontrmobilności. Aktualnie trwają prace nad rozbudową Tarczy Wschód wzdłuż granicy z Rosją oraz Białorusią.

Gen. broni Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, podkreślił, że Polska jako szanujący się kraj ma swoje plany przygotowań obronnych. Środowisko bezpieczeństwa w naszym rejonie znacznie się pogorszyło, dlatego wojsko rozpoczęło działania obronne znacznie wcześniej. W miejscowości Rutka trwa rozbudowa Tarczy Wschód wzdłuż granicy z Rosją, ale to samo robimy wzdłuż granicy z Białorusią i w rejonie Ukrainy.

Zapora inżynieryjna jest tylko jednym z elementów Tarczy Wschód. Program ten obejmuje również systemy rozpoznania, ostrzegania, systemy obrony przeciwchemicznej, systemy logistyczne, ochrony wojsk, mobilności i kontrmobilności czy wreszcie przygotowania dostosowania infrastruktury medycznej do potrzeb sił zbrojnych w tym rejonie. Wojsko współpracuje ze wszystkimi instytucjami rządowymi i samorządowymi, ale także z resortami rolnictwa, infrastruktury czy cyfryzacji.

Wiele obaw budziły sprawy pozyskiwania terenów. Od roku już tu pracujemy. Nie ma wywłaszczeń. Wojsko korzysta z gruntów Skarbu Państwa, z instalacji wojskowych, czy własności samorządów lokalnych. Nie ma przypadków, że własność prywatna będzie naruszona – zapewnił gen. Czosnek.

Tarcza Wschód to przygotowany w MON i Sztabie Generalnym WP program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią – łącznie na odcinku ok. 800 km. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych.

Pierwszy odcinek Tarczy Wschód na granicy z Rosją (obwód królewiecki) powstał pod koniec listopada w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Budry. Teren w tym miejscu – tzw. dolina Węgorapy – jest płaski i rozległy; łąki są poprzecinane mokradłami. Podczas prezentacji pierwszego odcinka Tarczy Wschód na granicy z Rosją premier Donald Tusk zapewniał, że w związku z tą inwestycją nie będzie potrzeby wywłaszczania rolników.

Aktualnie trwają prace nad rozbudową Tarczy Wschód w 30 miejscowościach. Przeprowadzono rekonesans w ponad 70 miejscowościach i nieruchomościach. W kolejnych etapach realizujemy rozpoznanie w blisko 100 miejscach, w których będą składowane materiały do rozbudowy inwestycji w głębi kraju. Zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Stanisław Czosnek podkreślił, że Tarcza Wschód to nie tylko zapora inżynieryjna, ale również systemy rozpoznania, ostrzegania, systemy obrony przeciwchemicznej, systemy logistyczne, ochrony wojsk, mobilności i kontrmobilności.

Bezpieczeństwo granic to jeden z najważniejszych priorytetów dla Polski. Dlatego Tarcza Wschód to program, który ma znacząco zwiększyć ochronę naszego kraju. Aktualnie trwają prace nad rozbudową Tarczy Wschód, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony. Program ten obejmuje nie tylko budowę zapor inżynieryjnych, ale również systemy rozpoznania, ostrzegania, obrony, mobilności i kontrmobilności. Dzięki tym działaniom Polska będzie mogła skutecznie bronić swoich granic i zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom.

Warto dodać, że Tarcza Wschód to nie tylko program wojskowy, ale również program, który wymaga współpracy ze wszystkimi instytucjami rządowymi i samorządowymi. Dlatego tak ważna jest współpraca między różnymi resortami i Agencjami, takimi jak Agencja Mienia Wojskowego, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dzięki tej współpracy Polska będzie mogła skutecznie bronić swoich granic i zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom.

Wreszcie, Tarcza Wschód to program, który ma znacząco zwiększyć ochronę naszego kraju. Dlatego tak ważna jest kontynuacja prac nad rozbudową Tarczy Wschód. Aktualnie trwają prace nad rozbudową Tarczy Wschód w 30 miejscowościach. Przeprowadzono rekonesans w ponad 70 miejscowościach i nieruchomościach. W kolejnych etapach realizujemy rozpoznanie w blisko 100 miejscach, w których będą składowane materiały do rozbudowy inwestycji w głębi kraju. Dzięki tym działaniom Polska będzie mogła skutecznie bronić swoich granic i zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version