W ostatnich tygodniach w Polsce toczy się dyskusja na temat udziału polskich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie. Poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że jedyną osobą, której „po głowie chodziły szturmy na Ukrainie” z udziałem polskich żołnierzy, był Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Zembaczyński przypomniał wypowiedź Kaczyńskiego z 2022 roku, w której proponował zorganizowanie misji pokojowej NATO w Ukrainie.

Misja pokojowa NATO
W marcu 2022 roku Kaczyński zaproponował wprowadzenie misji pokojowej NATO w Ukrainie, która byłaby w stanie obronić się i działać na terenie Ukrainy. Poseł Zembaczyński stwierdził, że w przestrzeni publicznej krąży fake news o tym, że Polska planuje wysłać swoich żołnierzy do Ukrainy. Jedyna osoba, której po głowie chodziły mięsne szturmy z udziałem polskich młodych żołnierzy (na Ukrainie), to Jarosław Kaczyński – ocenił poseł KO.

Polskie wojska nie trafią na ukraiński front
My jako członkowie komisji obrony narodowej mówimy to wprost, jasno i wyraźnie – polskie wojska nie trafią na ukraiński front. Mamy zupełnie inne cele i będziemy bronić Polski tutaj – oświadczył Zembaczyński. Frysztak podkreślił, że obecnie Kaczyński nie tworzy rządu i nie odpowiada za polską armię. Po wyborach 15 października 2023 roku PiS straciło władzę. Po tych wyborach zdecydowaliście, że bezpieczeństwo Polski zostanie powierzone w odpowiedzialne ręce – powiedział.

Bezpieczeństwo Polski
Premier Donald Tusk i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz jednoznacznie deklarują, że żaden polski żołnierz nie będzie walczył w Ukrainie. To nie zmienia faktu, że na nas – jako Polsce – są obowiązki wspierania. Ukraina walcząc pomaga naszemu krajowi – ocenił Frysztak. W lutym br. Kaczyński został zapytany na konferencji prasowej, czy wyobraża sobie sytuację, w której polscy żołnierze uczestniczą w misji pokojowej na Ukrainie.

Stanowisko Kaczyńskiego
Prezes PiS stwierdził, że trzy lata temu była zupełnie inna sytuacja. To była propozycja misji pokojowej, oczywiście z udziałem armii amerykańskiej, która miała wkroczyć na tereny, gdzie nie toczyła się wojna, ale później rozwijać się i w ten sposób przekonywać Putina, że jego nadzieja na podbój Ukrainy jest całkowicie bezpodstawna. W ówczesnej sytuacji to by radykalnie poprawiło sytuację strategiczną wojsk ukraińskich – ocenił prezes PiS. Według niego, „dziś mamy stan, w którym polskie społeczeństwo tego rodzaju operacji z całą pewnością nie zaakceptuje”.

Demokracja w Polsce
Jeśli nie żyjemy dziś w państwie demokratycznym, to jednak chcemy żyć w państwie demokratycznym i sądzimy, że ta demokracja bardzo szybko do Polski wróci. W związku z tym realizacja tego rodzaju przedsięwzięć, wbrew wyraźnej woli społeczeństwa, jest niemożliwa. To jest możliwe tylko w systemie niedemokratycznym – stwierdził Kaczyński. W związku z tym, bezpieczeństwo Polski jest ważnym tematem w debacie publicznej. Polskie wojska są dobrze przygotowane do obrony kraju, a rząd jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa obywateli.

Dane liczbowe
W 2022 roku Polska wydała 2,46% PKB na obronę, co stanowiło wzrost o 0,4% w stosunku do poprzedniego roku. Budżet na obronę w 2023 roku wyniesie 97,4 mld zł, co stanowi wzrost o 12,3% w stosunku do poprzedniego roku. Polskie wojska liczą około 64 tys. żołnierzy, w tym 44 tys. wojsk lądowych, 15 tys. wojsk lotniczych i 5 tys. wojsk morskich.

Wnioski
W związku z tym, bezpieczeństwo Polski jest ważnym tematem w debacie publicznej. Polskie wojska są dobrze przygotowane do obrony kraju, a rząd jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Udział w misji pokojowej na Ukrainie nie jest aktualnie rozważany, a Polska koncentruje się na wspieraniu Ukrainy w inny sposób. Demokracja w Polsce jest ważnym elementem w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version