W strefie konfliktu w Kaszmirze, która trwa od dziesięcioleci, dochodzi do kolejnych eskalacji. Ostatnio, w wyniku ostrzałów wojsk Pakistanu, co najmniej 5 osób zginęło w mieście Dżammu. Indyjska policja poinformowała o atakach w Pendżabie, na północnym zachodzie kraju, oraz wzdłuż linii kontroli, która rozdziela terytoria administrowane przez oba państwa w spornym regionie Kaszmiru.
Według władz w Delhi, pakistańska armia kontynuuje działania ofensywne, wykorzystując między innymi drony. Indyjski rząd zapewnił, że udało się zniszczyć większość pakistańskich celów powietrznych. Z kolei Pakistan poinformował o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Indiom, w ramach której przeprowadzono ataki na indyjskie obiekty wojskowe.
Szef pakistańskiego rządu, Shehbaz Sharif, zwołał posiedzenie Narodowego Organu Dowodzenia, odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji w sprawach bezpieczeństwa, w tym dotyczących arsenału nuklearnego. W walkach, które od środy toczą się między sąsiadami dysponującymi bronią nuklearną, zginęło już ponad 50 osób.
Przed trzema dniami indyjskie wojska ostrzelały cele militarne w Pakistanie w odwecie za atak terrorystyczny z 22 kwietnia w Pahalgam, w indyjskiej części Kaszmiru, który skutkował śmiercią 26 osób. Kaszmir pozostaje przedmiotem sporului między obu państwami od czasu podziału Indii Brytyjskich i powstania niepodległych Indii oraz Pakistanu w 1947 r.
Według danych Ligi Narodów Zjednoczonych, od czasu powstania niepodległych Indii i Pakistanu, w Kaszmirze zginęło około 100 000 osób. Region ten jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, gdzie konflikt między Indiami a Pakistanem trwa od dziesięcioleci.
Organizacja Narodów Zjednoczonych apeluje o rozwiązanie konfliktu w Kaszmirze i zapewnienie praw człowieka mieszkańcom regionu. W 2019 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, w której wezwała Indie i Pakistan do rozmów i rozwiązania konfliktu w sposób pokojowy.
Wśród przyczyn konfliktu w Kaszmirze wymienia się sprzeczne interesy Indii i Pakistanu, kwestie terytorialne, oraz różnice kulturowe i religijne. Region ten jest zamieszkiwany przez ludność muzułmańską, hinduską i buddyjską, co sprzyja napięciom między wspólnotami.
Dane liczbowe potwierdzają, że konflikt w Kaszmirze ma ogromne konsekwencje dla ludności cywilnej. Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, od 2016 r. w Kaszmirze zginęło około 500 osób, a ponad 10 000 zostało rannych. Ponadto, około 100 000 osób zostało przesiedlonych z regionu.
W związku z konfliktem w Kaszmirze, społeczność międzynarodowa apeluje o rozwiązanie konfliktu w sposób pokojowy i zapewnienie praw człowieka mieszkańcom regionu. Organizacje humanitarne prowadzą działania w Kaszmirze, aby pomóc ludności cywilnej i zapobiec dalszym konsekwencjom konfliktu.