We wtorek, 20 lutego 2025 roku, rosyjskie rakiety balistyczne Iskander uderzyły w ukraiński poligon w obwodzie sumskim, powodując śmierć sześciu żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy i raniąc ponad dziesięciu innych. Całą akcję zarejestrował dron zwiadowczy, który transmitował nagranie w czasie rzeczywistym.
Atak nastąpił w miejscowości Szostka, położonej zaledwie 40 km od granicy z Rosją. Rosjanie wystrzelili rakiety w kierunku poligonu, powodując eksplozję, która spowodowała znaczne szkody i ofiary wśród ukraińskich żołnierzy. Nagranie z operacji opublikowały rosyjskie kanały propagandowe, które chętnie wykorzystują tego typu akcje do propagandy i dezinformacji.
Według Gwardii Narodowej Ukrainy, która opublikowała komunikat dotyczący ataku, w wyniku eksplozji zginęło sześciu żołnierzy, a ponad dziesięciu zostało rannych. W środę, 21 lutego 2025 roku, Gwardia Narodowa Ukrainy (GNU) opublikowała dodatkowe informacje dotyczące ataku, w tym procedury i przepisy, które zostały opracowane przez dowódców GNU w celu zapobiegania naruszeniom środków bezpieczeństwa i gromadzeniu personelu.
Dowódca jednostki wojskowej został zawieszony, a niezbędne informacje przekazano organom ścigania. W ramach dochodzenia przeprowadzona zostanie ocena prawna działań wszystkich odpowiedzialnych osób. Jak podkreśla prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, od początku rosyjskiej inwazji zginęło ponad 46 tys. ukraińskich żołnierzy, a liczba rannych wojskowych wyniosła około 390 tys..
Rosyjskie ataki na ukraińskie poligony i jednostki wojskowe są coraz częstsze i coraz bardziej zacięte. Jak podkreśla ekspert ds. bezpieczeństwa, Sergiej Szczerkowski, „Rosja próbuje osłabić ukraińską armię i zmusić Ukrainę do kapitulacji”. Jednak, jak podkreśla prezydent Zełenski, „Ukraina nie podda się i będzie bronić swojej niepodległości i suwerenności”.
W tym kontekście, atak na ukraiński poligon w obwodzie sumskim jest jednym z wielu przykładów rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Jak podkreśla sekretarz generalny ONZ, António Guterres, „Rosja musi natychmiast przerwać swoją agresję wobec Ukrainy i szanować prawa człowieka i prawo międzynarodowe”.
W tej sytuacji, społeczność międzynarodowa musi zjednoczyć się i wymagać od Rosji, aby przerwała swoją agresję wobec Ukrainy i przestrzegała prawa człowieka i prawa międzynarodowego. Jak podkreśla przewodniczący Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, „Unia Europejska będzie wspierać Ukrainę w jej walki o niepodległość i suwerenność”.