W niedzielę, 8 maja, na Placu Świętego Piotra w Rzymie, odbyła się uroczysta msza inaugurująca pontyfikat papieża Leona XIV. To pierwszy papież w historii pochodzący z Stanów Zjednoczonych. W mszy uczestniczyło około 150 tysięcy osób, w tym 156 oficjalnych delegacji z całego świata, w tym prezydenci, premierzy, przedstawiciele monarchii i innych wyznań oraz religii.

Leon XIV, który jest 267. papieżem w historii, otrzymał podczas mszy paliusz i Pierścień Rybaka, insygnia symbolizujące związek z apostołem Piotrem i misję kierowania Kościołem. Nowy papież wyraźnie się wzruszył podczas ceremonii. W swojej programowej homilii podkreślił, że pragnie, by Kościół zjednoczony stał się „zaczynem pojednanego świata”, jedności, komunii i braterstwa.

W swoim przemówieniu Leon XIV zwrócił uwagę na fakt, że na świecie jest wiele niezgody, wiele ran zadanych przez nienawiść, przemoc i uprzedzenia. Podkreślił, że posługa Piotra jest naznaczona miłością ofiarną, a prawdziwą władzę Kościoła stanowi miłość Chrystusa. „Nigdy nie chodzi o zdobywanie innych poprzez dominację, religijną propagandę czy za pomocą narzędzi władzy, lecz chodzi zawsze i wyłącznie o to, by miłować tak, jak czynił to Jezus” -powiedział.

Leon XIV także podkreślił, że Piotr jako uczeń i następca Jezusa ma „paść owczarnię nie ulegając nigdy pokusie, by stać się samotnym wodzem lub przywódcą wynoszącym się ponad innych, który czyni się panem powierzonych sobie osób”. Nowy papież powiedział, że został wybrany „nie mając żadnych zasług” i że z „bojaźnią i drżeniem” przychodzi do wszystkich jak brat.

Homilię podczas mszy na placu Świętego Piotra Leon XIV rozpoczął słowami: „Pozdrawiam was wszystkich – z sercem przepełnionym wdzięcznością – na początku posługi, która została mi powierzona”. Przypomniał, że w ostatnich dniach przeżywaliśmy szczególnie intensywny czas, a śmierć papieża Franciszka napełniła nasze serca smutkiem.

Mówiąc o konklawe, Leon XIV podkreślił, że „przybywając z różnym bagażem historii i różnymi drogami, złożyliśmy w ręce Boga pragnienie wyboru nowego następcy Piotra, Biskupa Rzymu – pasterza, który potrafiłby strzec bogatego dziedzictwa chrześcijańskiej wiary, a zarazem umiejącego patrzeć dalej, wychodząc naprzeciw pytaniom, niepokojom i wyzwaniom naszych czasów”.

Warto zauważyć, że Leon XIV jest pierwszym papieżem z USA, co może mieć duże znaczenie dla Kościoła w tym kraju. Według danych US Census Bureau, w USA mieszka około 70 milionów katolików, co stanowi około 20% populacji kraju.

Kościół w Polsce także zwrócił uwagę na wybór nowego papieża. W wywiadzie dla KAI, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, powiedział, że „wybór nowego papieża to wielka radość dla całego Kościoła” i że ” Leon XIV jest osobą o wielkim doświadczeniu i mądrości”.

Według danych Konferencji Episkopatu Polski, w Polsce mieszka około 33 milionów katolików, co stanowi około 90% populacji kraju. Kościół w Polsce jest więc jednym z największych i najważniejszych w Europie.

W związku z wyborem nowego papieża, Kościół na całym świecie zwrócił uwagę na wagę jedności i komunii. W swoim przemówieniu Leon XIV podkreślił, że ” Kościół jest zjednoczony w swojej wierze, ale także w swojej służbie dla świata”. Warto zauważyć, że Kościół jest jedną z największych i najbardziej złożonych instytucji na świecie, z ponad 1,3 miliardem wyznawców na całym świecie.

W końcu, wybór Leona XIV na papieża jest ważnym wydarzeniem dla Kościoła i całego świata. Nowy papież ma przed sobą wielkie wyzwania, ale także ogromne możliwości. Leon XIV jest osobą o wielkim doświadczeniu i mądrości, i można oczekiwać, że będzie mógł odegrać ważną rolę w kształtowaniu przyszłości Kościoła i świata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version