Rząd Polski wycofuje się z kontrowersyjnego projektu deregulacji wycinki drzew na prywatnych posesjach. Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała poinformował, że nowe przepisy zostaną opracowane we współpracy z samorządowcami.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało z dalszych prac projekt deregulacji dotyczący wycinki drzew na prywatnych działkach. Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował o tej decyzji, podkreślając, że nowe przepisy powstaną we współpracy z samorządowcami. „STOP Lex Szyszko II. Procedowanie projektu dot. wycinki drzew wstrzymane.” – ogłosił wiceminister Dorożała.

Państwowa Rada Ochrony Przyrody wyraziła poważne obawy dotyczące projektu. Zdaniem ekspertów, nowelizacja ustawy o ochronie przyrody mogła stworzyć „korupcjogenną lukę prawną” i prowadzić do wymuszania tzw. milczącej zgody urzędów w sprawach wycinki. „Państwowa Rada Ochrony Przyrody ostrzega, że nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dotycząca wycinki drzew może stworzyć korupcjogenną lukę prawną i prowadzić do wymuszania tzw. milczącej zgody (jeśli urząd szybko nie odpowie, oznaczać to będzie zgodę).” – podkreślono w opinii PROP.

Wiceminister Dorożała przyznał, że zgadza się z opinią PROP i uważa, że proponowane przepisy mogłyby otworzyć furtkę deweloperom do niekontrolowanej wycinki drzew na terenach, które później przejmowaliby pod inwestycje. „Niestety w stu procentach zgadzam się z opinią PROP i uważam, że proponowane przepisy otwierają furtkę deweloperom.” – napisał Dorożała.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza teraz przygotować nowe, bezpieczne przepisy dotyczące wycinki drzew, które będą służyć usprawnieniu decyzji administracyjnych, ale jednocześnie nie doprowadzą do masowej wycinki. W tym celu wysłano pisma do Związku Miast Polskich, Związku Województw oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu z prośbą o sugestie. „Musimy zaproponować bezpieczne przepisy faktycznie służące udrożnieniu decyzji administracyjnych, które nie odbiją się masakrą drzew. Wysłaliśmy pisma między innymi do Związku Miast Polskich, Związku Województw, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu prosząc samorządowców o sugestie z punktu widzenia ich codziennej praktyki…” – poinformował wiceminister.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku w Polsce było ponad 140 milionów drzew. Drzewa są nie tylko ważnym elementem środowiska naturalnego, ale również istotnym składnikiem gospodarki narodowej. Wartość drewna eksportowanego z Polski w 2020 roku wyniosła ponad 10 miliardów złotych.

Jednakże, wycinka drzew może mieć negatywny wpływ na środowisko. Według danych Instytutu Ochrony Środowiska, wycinka drzew może prowadzić do utraty bioróżnorodności, zanieczyszczenia wody i powietrza, a także do zmian klimatu.

W związku z tym, rząd powinien podjąć skuteczne działania w celu ochrony drzew i środowiska. Jednym z nich może być wprowadzenie nowych przepisów, które będą regulować wycinkę drzew w sposób bezpieczny i zrównoważony.

Według ekspertów, nowe przepisy powinny uwzględniać następujące wymagania:

* Ochrona drzew o szczególnej wartości przyrodniczej lub kulturowej,
* Ustalenie szczegółowych zasad wycinki drzew,
* Wprowadzenie systemu nadzoru i kontroli wycinki drzew,
* Edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony drzew i środowiska.

Dzięki tym przepisom, możliwe będzie skuteczne podejście do ochrony drzew i środowiska w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version