W środę, 22 marca, odbyła się debataprezydencka, w której udział wzięli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę opinii publicznej nie tylko ze względu na polityczne napięcie, ale także z uwagi na emocjonalne wystąpienia obu kandydatów. Debata była współorganizowana przez TVP, TVN24 i Polsat News i trwała niecałe 2 godziny.

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, apelował o mobilizację wyborców i podkreślał, jak ważne są w polityce wartości i doświadczenie. „Wybierzcie prezydenta, który po prostu lubi ludzi. Który ma szacunek dla innych, kieruje się uczciwością i ludzką przyzwoitością. Wybierzcie prezydenta, który nigdy nie będzie obojętny. Jeśli stanie się coś bardzo złego, zawsze zabierze głos. Robię to od lat. Robię to codziennie. To podstawa” – mówił Trzaskowski. Dodał również, że „Jestem przekonany, że wygramy – wygramy Polskę. Dziękuję bardzo”.

Karol Nawrocki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, przestrzegał przed koncentracją władzy i zadłużeniem kraju, uderzając w obóz rządzący. „Za sprawą obecnego rządu Donalda Tuska, którego zastępca stoi tutaj dzisiaj ze mną, Polska zadłuża się strasznie. Dług publiczny sięgnął biliona 750 miliardów złotych. Jedno środowisko i jeden człowiek w państwie polskim chcą mieć kontrolę nad wszystkim” – powiedział Nawrocki. Dodał również, że „Potrzebujemy prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji, wolności i demokracji. Proszę o głos”.

Debatę moderował Jacek Prusinowski, dziennikarz „Super Expressu”. Całość debaty była podzielona na sześć bloków tematycznych: zdrowie, polityka międzynarodowa, gospodarka, polityka społeczna, bezpieczeństwo i światopogląd.

Premier Donald Tusk szybko skomentował wydarzenie w serwisie X (dawniej Twitter), nie szczędząc ironii wobec kandydata wspieranego przez PiS. „Po tej debacie panu Nawrockiemu odechce się ustawek chyba do końca życia” – napisał Tusk, nawiązując do wcześniejszych doniesień o młodzieńczych „ustawkach” z udziałem Nawrockiego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), zadłużenie publiczne Polski w 2022 roku wyniosło 1154,6 miliardów złotych, co stanowiło 53,4% PKB. Natomiast dług publiczny sięgnął 1234,6 miliardów złotych, co stanowiło 56,3% PKB.

Debata była transmitowana na żywo przez TVP, TVN24 i Polsat News, a także w serwisach społecznościowych. Według danych Nielsen Audience Measurement, debatę obejrzało około 2,5 miliona widzów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version