W związku z narastającą sytuacją na Ukrainie, wojewodowie poprosili samorządowców o przygotowanie listy miejsc, które mogą przyjąć ukraińskich uchodźców w razie konfliktu zbrojnego. Według wstępnych wyliczeń, w najbliższym czasie mogą przybyć do Polski nawet milion osób.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik poinformował, że jest to konieczne przygotowanie do ewentualnego przyjęcia dużych grup uchodźców. Według niego, potrzebne jest przygotowanie infrastruktury, żywności, opieki medycznej i innych usług niezbędnych dla osób przyjmowanych.

Samorządowcy z różnych regionów Polski już rozpoczęli przygotowania do przyjęcia uchodźców. Prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński, poinformował na Twitterze, że wojewodowie uruchomili kontakty z burmistrzami i prezydentami miast, prosząc o wskazanie listy obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczby osób możliwych do przyjęcia, kosztów z tym związanych, a także czasu adaptacji budynków.

W Ostrowcu Świętokrzyskim również przygotowano listę hoteli, hosteli, schronisk, akademików, internatów, somów weselnych, hal sportowych i obiektów agroturystycznych. Podobne przygotowania są prowadzone w innych miastach i regionach Polski.

Według informacji zebranej przez TVN24, takie pisma otrzymali również mazowieccy samorządowcy. Nie wiadomo jednak, czy inne województwa otrzymały takie same zapytania, czy dotyczy to tylko wybranych regionów.

Priorytetem jest teraz przygotowanie listy obiektów, które mogą przyjąć uchodźców. Nie wiadomo, w jakim trybie i na jakich zasadach udostępniane byłyby te miejsca, ani czy współdzielenie niektórych obiektów, takich jak akademiki czy internaty, w ogóle byłoby możliwe.

Według danych Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2020 roku Polska przyjęła 1,5 miliona cudzoziemców, z czego 83% to obywatele Ukrainy. Wśród nich było 1,2 miliona osób, które uzyskały zezwolenie na pobyt czasowy.

Dane liczbowe:

* 1 milion osób mogących przybyć do Polski w razie konfliktu zbrojnego
* 1,5 miliona cudzoziemców przyjętych w Polsce w 2020 roku
* 83% cudzoziemców to obywatele Ukrainy
* 1,2 miliona osób, które uzyskały zezwolenie na pobyt czasowy w 2020 roku

W obliczu możliwej fali uchodźców z Ukrainy, Polska musi być przygotowana do udzielenia pomocy i wsparcia tym, którzy będą potrzebowali. Samorządowcy i władze centralne powinni współpracować, aby zapewnić odpowiednie warunki dla uchodźców i osób, które będą je przyjmować.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version