W dniu wczorajszym, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przywódca Rosji Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która trwała ponad dwie godziny. Była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku, kiedy to Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę. Podczas rozmowy, Macron poruszył kwestię ukraińskiego programu nuklearnego oraz sytuacji na Ukrainie, gdzie od rozpoczęcia agresji rosyjskiej zginęło już ponad 30 000 ludzi.

Według komunikatu Pałacu Elizejskiego, Macron wezwał do rozejmu w Ukrainie oraz do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zakończenia konfliktu. W kwestii Ukrainy, Macron podkreślił, że Francja niezachwianie popiera suwerenność i integralność terytorialną tego kraju. Francuski prezydent wezwał do jak najszybszego ustanowienia rozejmu i rozpoczęcia negocjacji między Ukrainą i Rosją w celu gruntownego i trwałego rozwiązania konfliktu. Jak dodano w komunikacie, obaj przywódcy będą dalej kontaktować się w tej sprawie.

Poruszając temat Iranu, Macron przypomniał o zobowiązaniach dotyczących kwestii nuklearnej, jakie spoczywają na Francji i Rosji – państwach będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak głosi komunikat, Macron nalegał na to, by Iran pilnie zastosował się do swych zobowiązań wynikających z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i by odbyło się to we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Mówił też o determinacji, by znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne w sprawie irańskiego programu nuklearnego, irańskich pocisków rakietowych, jak i roli tego kraju w regionie.

Pałac Elizejski podał, że Macron i Putin uzgodnili, że będą „koordynować swoje starania” i będą znów rozmawiać w bliskiej przyszłości. Kreml ze swej strony oznajmił, że w ocenie Putina „konflikt ukraiński jest bezpośrednim następstwem polityki państw zachodnich”, które – według niego – „ignorowały przez wiele lat rosyjskie interesy bezpieczeństwa”. W rosyjskim komunikacie powtórzono tezę o rzekomym „naruszeniu praw ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie”. Kreml oświadczył też, że państwa zachodnie prowadzą politykę „przedłużania działań bojowych” poprzez dostarczanie broni „reżimowi w Kijowie”.

Według danych ONZ, od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę, zginęło już ponad 30 000 ludzi, a ponad 6 millionów zostało zmuszone do opuszczenia swoich domów. Wiele organizacji międzynarodowych, w tym UNICEF i Czerwony Krzyż, apelują o natychmiastowe przerwanie walk i rozpoczęcie negocjacji pokojowych.

W tym kontekście, rozmowa między Macronem a Putinem może być nową szansą dla Ukrainy i świata. Jak podkreślił Macron, „Francja niezachwianie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. Francuski prezydent também wyraził swoją determinację, by znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Warto zauważyć, że ta rozmowa ma miejsce w momencie, kiedy wojna na Ukrainie trwa już ponad rok. Wiele państw, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy, udzielają wsparcia militarznego Ukrainie, aby pomóc jej w obronie przed agresją rosyjską.

W celu zrozumienia sytuacji na Ukrainie, warto przyjrzeć się danej liczbowej. Według Danej Światowej, w 2022 roku, ponad 10 000 ludzi zginęło w wyniku walk na Ukrainie. W tym samym roku, ponad 4 miliony ludzi opuściło swoje domy na Ukrainie, szukając schronienia w innych krajach.

Jednak pomimo tych danych, rozmowa między Macronem a Putinem daje nadzieję na koniec wojny na Ukrainie. Jak podkreślił Macron, „Francja niezachwianie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. Francuski prezydent również wezwał do jak najszybszego ustanowienia rozejmu i rozpoczęcia negocjacji między Ukrainą i Rosją w celu gruntownego i trwałego rozwiązania konfliktu.

W tym kontekście, świat czeka z nadzieją na wynik tej rozmowy. Czy uda się przerwać wojnę na Ukrainie? Czy dyplomacja znowu będzie skuteczna? Tylko czas pokaże. Jednak jeden jest pewien: rozmowa między Macronem a Putinem daje nową szansę dla Ukrainy i świata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version