W połowie marca br. zmarła Barbara Skrzypek, współpracowniczka prezesa Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosława Kaczyńskiego. Trzy dni przed jej śmiercią, Skrzypek była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna i planowanej budowy wieżowców w Warszawie. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga opublikowała komunikat, w którym przedstawiła wyniki sekcji zwłok i opinię biegłych dotyczącą przyczyn zgonu.

Zgodnie z opinią biegłych, śmierć Barbary Skrzypek nie była spowodowana urazem, lecz zaostrzeniem przewlekłej niewydolności krążenia w przebiegu kolejnego, rozległego, świeżego zawału serca. Jak wskazano w komunikacie, sekcja zwłok wykazała brak śladów urazów, które mogłyby przyczynić się do śmierci. Biegli podkreślili, że reakcje stresowe mogą wywoływać w organizmie ludzkim złożoną reakcję hormonalną, co może przekładać się na reakcje ze strony różnych układów i narządów, w tym układu sercowo-naczyniowego. Jednak, jak zauważono, nie można stwierdzić, że takie reakcje, nawet przebiegające w sposób burzliwy i występujące u osób z dodatkowymi obciążeniami, w sposób bezpośredni zagrażają życiu lub zdrowiu.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała, że otrzymała opinię biegłych dotyczącą przyczyn zgonu i że w dalszym ciągu oczekuje na uzyskanie opinii biegłego z zakresu toksykologii. W komunikacie przekazano również, że prokuratura wciąż prowadzi postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Barbary Skrzypek.

Środowisko PiS, w tym lider partii Jarosław Kaczyński, wiąże śmierć Skrzypek z jej przesłuchaniem i zdenerwowaniem, które mu towarzyszyło, a także niedopuszczeniem do przesłuchania jej pełnomocnika. Prokurator Ewa Wrzosek uzasadniała odmowę m.in. tym, że w postępowaniu przygotowawczym prokurator może podjąć taką decyzję, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną.

Minister sprawiedliwości zapowiedział dokładne wyjaśnienie wszystkich okoliczności zgonu, a także analizę decyzji prokurator Wrzosek o odmowie udziału pełnomocnika w przesłuchaniu. Postępowanie ws. nieumyślnego spowodowania śmierci Skrzypek prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Warto zauważyć, że sprawa śmierci Barbary Skrzypek ma znaczące konsekwencje polityczne. PiS i opozycja różnią się w swoich ocenach tej sprawy. PiS twierdzi, że śmierć Skrzypek była spowodowana przesłuchaniem, podczas gdy opozycja uważa, że przyczyny śmierci powinny być dokładnie wyjaśnione. Sprawa ta jest ciągle aktualna i wzbudza duże zainteresowanie opinii publicznej.

W Polsce śledztwa w sprawach śmierci osób znanych lub związanych z polityką są często kontrowersyjne. Przykładem może być sprawa śmierci Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku. Sprawa ta wciąż budzi emocje i spory w polskim społeczeństwie.

W sprawie śmierci Barbary Skrzypek prokuratura powinna dokładnie wyjaśnić wszystkie okoliczności zgonu i udzielić odpowiedzi na pytania opinii publicznej. To jest najlepszy sposób, aby uniknąć spekulacji i teorii spiskowych, które mogą szkodzić polskiej demokracji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version