Po dekadach negocjacji, spór o 368 hektarów ziemi między Polską a Czechami wraca na agenda. Ten tzw. dług terytorialny ciągnie się od czasów PRL, a oba kraje starają się dojść do porozumienia. Czy tym razem uda im się znaleźć rozwiązanie?

Historia Sporu

Spór o ziemię między Polską a Czechami sięga lat 50. XX wieku, kiedy to powojenne ustalanie granic między Polską a Czechosłowacją doprowadziło do błędnych przypisań terytorialnych. Według Polski, Czechosłowacja otrzymała dodatkowe 368 hektarów ziemi, które powinny należeć do Polski. Ten dług terytorialny stał się przedmiotem negocjacji między oboma krajami, które trwają do dziś.

Negocjacje

Negocjacje między Polską a Czechami w sprawie długu terytorialnego trwają od wielu lat. W 1992 roku ministrowie spraw zagranicznych Jirzi Dienstbier i Krzysztof Skubiszewski uzgodnili, że rozpoczną się negocjacje, i powołano polsko-czeską komisję. W 2005 roku czeski rząd zaoferował Polsce rekompensatę finansową, którą Warszawa odrzuciła. W 2015 roku czeski rząd zatwierdził i dokonał przeglądu gruntów nadających się do przekazania polskiej stronie, ale później Republika Czeska zrezygnowała z tego rozwiązania.

Aktualny Stan Negocjacji

Według polskiej gazety, planowane jest wznowienie polsko-czeskich konsultacji na poziomie eksperckim. Ich celem będzie przedstawienie stanowisk stron w sprawie sposobu uregulowania długu terytorialnego. Według polskiego resortu dyplomacji, polski rząd dąży do sfinalizowania tej kwestii, a ostateczny kształt umowy będzie przedmiotem dwustronnych negocjacji. Na przeszkodzie mogą stanąć jesienne wybory parlamentarne w Czechach i zmiana rządu w tym kraju.

Dane Liczbowe

* 368 hektarów ziemi to przedmiot sporu między Polską a Czechami.
* 80 km to długość granicy, którą skrócono w 1958 roku.
* 85 miejsc to liczba zmian w granicy, które nastąpiły w 1958 roku.
* 1992 to rok, w którym ministrowie spraw zagranicznych Jirzi Dienstbier i Krzysztof Skubiszewski uzgodnili, że rozpoczną się negocjacje.
* 2005 to rok, w którym czeski rząd zaoferował Polsce rekompensatę finansową.

Wnioski

Spór o ziemię między Polską a Czechami jest skomplikowaną kwestią, która wymaga dogłębnych negocjacji. Obie strony muszą znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Czy tym razem uda im się dojść do porozumienia? Tylko czas pokaże.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version