W szokującym wydarzeniu, które wywołało falę oburzenia w Polsce, lekarz Tomasz Solecki z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Krakowie został zaatakowany przez pacjenta i nie przeżył. Do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 10:30, gdy 35-letni mężczyzna wtargnął do gabinetu, w którym lekarz badał pacjentkę, i zaatakował go nożem.

Prezydent Andrzej Duda wyraził solidarność z bliskimi lekarza, pisząc na Twitterze: „Trudno znaleźć słowa, by wyrazić żal z powodu niepojętej tragedii, do jakiej doszło dziś w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie”. Minister zdrowia Izabela Leszczyna również zareagowała na wydarzenie, mówiąc, że „agresja wobec tych, którzy pełnią misję ratowania zdrowia i życia, jest barbarzyństwem i zasługuje na najwyższy wymiar kary”.

Według rzeczniczki prasowej Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwii Bożek-Michalec, atakujący był niezadowolony z przebiegu leczenia i wcześniej skarżył się na lekarza. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski potwierdził, że lekarz został zaatakowany bez żadnego ostrzeżenia, a jego uratowanie okazało się niemożliwe z powodu rozległości obrażeń.

Premier Donald Tusk napisał na Twitterze, że jest „wstrząśnięty tragedią w krakowskim szpitalu” i wyraził współczucie bliskim lekarza. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda potępił atak, mówiąc, że „nie ma miejsca w cywilizowanym i chrześcijańskim społeczeństwie na akty przemocy i brutalności”.

W odpowiedzi na wydarzenie, Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do władz państwa o stanowczą reakcję na zabójstwo lekarza. Prezes NRL dr Łukasz Jankowski powiedział, że „dzisiejsza tragedia pokazuje, że ta agresja jest w stanie skończyć się w najtragiczniejszy sposób” i wezwał do wprowadzenia procedur zabezpieczenia oddziałów szpitalnych i poradni.

Warto zauważyć, że atak na lekarza w Krakowie to nie pierwszy taki przypadek w Polsce. W lutym br. ratownik medyczny z Siedlec został zaatakowany przez pacjenta i zmarł. W odpowiedzi na te wydarzenia, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który przewiduje m.in. obowiązkowe szkolenia i wsparcie psychologiczne dla ratowników medycznych.

Narodowy Fundusz Zdrowia również przygotował projekt nowelizacji zarządzenia dotyczącego ratownictwa medycznego, który proponuje obowiązkowe wyposażenie zespołów karetek w kamizelki nożoodporne. Projekt jest aktualnie w konsultacjach.

W związku z wydarzeniami w Krakowie, lekarze i pacjenci w całej Polsce wyrażają oburzenie i współczucie dla bliskich zmarłego lekarza. Samorząd lekarski apeluje o stanowczą reakcję władz państwa na zabójstwo lekarza i wezwał do wprowadzenia procedur zabezpieczenia oddziałów szpitalnych i poradni. Pacjenci również wyrażają oburzenie i współczucie, podkreślając, że „lekarze są naszymi aniołami stróżami” i że „nie moglibyśmy bez nich żyć”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version