Decyzja o areszcie tymczasowym na trzy miesiące została podjęta przez Krakowski Sąd Rejonowy. Poinformował o tym sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych. Wstępne ustalenia wskazują, że lekarz został zaatakowany nożem przez 35-letniego mężczyznę, który wtargnął do gabinetu, w którym medyk badał pacjentkę.
W związku z tą sprawą Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęła śledztwo, a w środę przeprowadzono sekcję zwłok zmarłego lekarza. Według wstępnych ustaleń, pokrzywdzonemu zadano liczne rany, głównie w obrębie serca i wątroby, niektóre z nich były głębokie na 16 cm.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk Andrzej Pecka, oświadczył w środę, że oddaje się do dyspozycji premiera Donalda Tuska w związku z zabójstwem lekarza w Krakowie. Premier Donald Tusk poinformował potem na konferencji prasowej, że odwołał pułkownika.
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wątpliwościami dotyczącymi opóźnionej reakcji Służby Więziennej na niepokojące sygnały dotyczące zachowania sprawcy, Dyrektor Generalny Służby Więziennej oddaje się do dyspozycji Premiera.
Podejrzany w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej, wobec którego prokuratura zawnioskowała w środę o miesięczny areszt. 35-letni podejrzany, funkcjonariusz Służby Więziennej, nie przyznał się do winny i odmówił składania wyjaśnień.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2022 roku w Polsce odnotowano 144 zabójstwa, co oznacza spadek o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim. Służba Więzienna w Polsce liczy ponad 26 tysięcy funkcjonariuszy.
Zabójstwo lekarza w Krakowie to kolejny tragiczny incydent w Polsce, który wywołuje obawy o bezpieczeństwo w placówkach medycznych. Według Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2022 roku w Polsce pracowało ponad 120 tysięcy lekarzy.
Sąd i prokuratura będą teraz prowadzić dalsze śledztwo, aby ustalić pełny przebieg zdarzeń i winnie sprawców. Sprawa ta wywołała duże zainteresowanie w mediach i wśród opinii publicznej, a władze zapewniają, że będą podejmować wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo w placówkach medycznych.