Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się już 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła po ostatniej kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Prawo wyboru nowego papieża ma obecnie 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. W gronie elektorów jest czterech Polaków, są to kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

Proces wyboru papieża
Wybór papieża to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń współczesnego świata, które przyciąga uwagę nie tylko wiernych Kościoła katolickiego, ale również mediów i ludzi z różnych zakątków globu. Cały proces jest nieprzewidywalny, pełen spekulacji, a czasami także sensacyjnych informacji. Choć media często publikują prognozy dotyczące „papabili” – kandydatów na papieża – w rzeczywistości wynik głosowania wciąż pozostaje tajemnicą.

Konklawe: historia i tradycja
Konklawe to wybory papieskie, które odbywają się po śmierci papieża lub jego abdykacji. Pomimo wielowiekowej tradycji, proces wyboru jest wciąż owiany tajemnicą. Wybór papieża ma miejsce w Kaplicy Sykstyńskiej, której ściany ozdobione są freskami Michała Anioła. Sama sceneria tego wydarzenia, łącznie z historycznymi i religijnymi rytuałami, przyciąga uwagę na całym świecie.

Sondaż i kandydaci
Wśród kardynałów tworzy się obraz idealnego kandydata, a priorytety Kościoła są dyskutowane w atmosferze tajemnicy. Z chwilą rozpoczęcia konklawe, wszyscy elektorzy, czyli kardynałowie mający prawo do wyboru papieża, muszą przebywać w Domu Świętej Marty, specjalnym budynku, który został przystosowany do tego celu. Zakazują sobie wszelkiej komunikacji z osobami spoza Watykanu, co obejmuje również zakaz korzystania z telefonów, internetu i innych środków komunikacji.

Wynik wyborów
Do wyboru papieża potrzeba dwóch trzecich głosów. Głosowanie odbywa się za pomocą specjalnych kart, na których wpisuje się nazwisko kandydata. Jeśli głosowanie nie przynosi rezultatu, karty są palone, a nad Kaplicą Sykstyńską unosi się czarny dym. Jeśli wybór papieża jest już dokonany, dym przybiera kolor biały, co ogłasza światu, że nowy papież został wybrany. Po wybraniu papieża, nowy papież przyjmuje swoje imię i ogłasza je publicznie. Następnie pojawia się na balkonie bazyliki Świętego Piotra, by pozdrowić zgromadzonych wiernych.

Historia konklawe
Według medioznawcy ks. dr Przemysława Śliwińskiego, najdłuższe wybory papieża trwały 2 lata 9 miesięcy i jeden dzień (33 miesiące) i odbywały się w latach 1268-1271. Była to elekcja w Viterbo w wyniku której 1 września 1271 r. wybrano Grzegorza X. Drugą co do długości – była elekcja w Lyonie w latach 1314-1316 – trwająca 2 lata 3 miesiące i 5 dni, kiedy wybrano Jana XXII. Kolejna – trwająca 2 lata 2 miesiące i 29 dni była elekcja w Perugii, kiedy wybrano Celestyna V.

Prawo wyboru
Prawo wyboru nowego papieża ma obecnie 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów. W gronie elektorów jest czterech Polaków, są to kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. W środę 7 maja rano kardynałowie wezmą udział w mszy Pro eligendo Papa w intencji wyboru papieża. Po południu w procesji wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version