Watykan jest świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła Katolickiego – wyboru nowego papieża. 133 kardynałów, uczestniczących w konklawe, złożyło w środę w Kaplicy Sykstyńskiej przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru. To ostatni publiczny akt wyboru papieża, po którym drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte, a wszystko odbywa się w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego.
Ceremonia wyboru
Elektorzy weszli do Kaplicy Sykstyńskiej w procesji i stanęli przy długich stołach na wyznaczonych dla nich miejscach. Ceremonia złożenia przysięgi trwała długo ze względu na rekordową liczbę kardynałów uczestniczących w konklawe. Nigdy wcześniej w historii nie było ich tak wielu. Tekst przysięgi odczytał przewodniczący wyborowi papieża, kardynał Pietro Parolin, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Gdy przysięgę złożył ostatni z elektorów, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, arcybiskup Diego Ravelli, wydał polecenie extra omnes (wszyscy na zewnątrz). Oznacza ono, że ci, którzy nie biorą udziału w konklawe, musieli opuścić Kaplicę Sykstyńską.
Proces wyboru
Po wyjściu wszystkich osób, które nie biorą udziału w konklawe, drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte. Pozostał tam również 90-letni kardynał Raniero Cantalamessa, były kaznodzieja Domu Papieskiego. To jemu wyznaczono zadanie wygłoszenia rozważań na temat spoczywającego na elektorach obowiązku wyboru papieża i działania „w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego”. Po wygłoszeniu tych rozważań, kardynał Cantalamessa i Mistrz Ceremonii opuszczą kaplicę konklawe. Elektorzy odmówią modlitwę, a przewodniczący konklawe, kardynał Parolin, zapyta, czy można przystąpić do rozpoczęcia czynności związanych z wyborem papieża, czy też należy jeszcze wyjaśnić jakieś wątpliwości.
Pierwsze głosowanie
W środę ma odbyć się tylko jedno głosowanie. Jego rezultat zostanie ogłoszony kolorem dymu unoszącego się z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Czarny ogłasza brak wyboru, biały zaś to, że został on dokonany. Dym oczekiwany jest najwcześniej między godziną 19 a 19:30. Setki osób zgromadziły się w środę na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia.
Statystyki
Warto zwrócić uwagę na fakt, że około 80% uczestników wyboru papieża to nominaci zmarłego 21 kwietnia Franciszka. To oznacza, że wybór nowego papieża będzie miał znaczący wpływ na przyszłość Kościoła Katolickiego. Wśród kardynałów uczestniczących w konklawe znajdują się także 20% kardynałów spoza Europy, co pokazuje, że Kościół Katolicki jest instytucją globalną.
Zainteresowanie
Zainteresowanie wyborem nowego papieża jest ogromne. Na Placu Świętego Piotra stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi, turyści z całego świata. Niektóre grupy wiernych trzymają flagi swoich krajów. Przybywa coraz więcej osób, które chcą być świadkami tej historycznej chwili. To pokazuje, że wybór nowego papieża jest wydarzeniem, które łączy ludzi z całego świata.