Wybory prezydenckie w Polsce w 2025 roku to jeden z najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju. Zgodnie z Konstytucją, wybory na urząd prezydenta powinny zostać przeprowadzone nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. W tym roku pierwsza tura głosowania odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 roku, a ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca 2025 roku.
Oficjalny Harmonogram Wyborczy
Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, ogłosił datę wyborów prezydenckich 8 stycznia 2025 roku. Oficjalne postanowienie o wyborach prezydenckich zostało wydane 15 stycznia 2025 roku, co oznaczało rozpoczęcie kampanii wyborczej kandydatów i działań Państwowej Komisji Wyborczej. Kampania wyborcza potrwa do północy 16 maja 2025 roku. Następnie, od północy 17 maja do momentu zamknięcia lokali wyborczych 18 maja, obowiązywać będzie cisza wyborcza.
Prawo do Głosowania
Wyborcy mają prawo do głosowania w dowolnym miejscu, jeśli uzyskają zaświadczenie o prawie do głosowania. Można je uzyskać w terminie od 4 kwietnia do 15 maja 2025 roku. Określone grupy zawodowe, takie jak żołnierze w służbie zasadniczej czy funkcjonariusze służb mundurowych w systemie skoszarowanym, miały czas na złożenie wniosków o zmianę miejsca głosowania do 4 kwietnia 2025 roku. Do 9 maja 2025 roku osoba z niepełnosprawnościami oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat, mogą wnioskować o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w ich imieniu.
Wyborcy za Granicą
Wyborcy przebywający za granicą lub na polskich statkach morskich mają czas do 13 maja 2025 roku na złożenie wniosków o dopisanie ich do spisów wyborców w obwodach utworzonych w tych miejscach. Ponadto, do 28 kwietnia 2025 roku zostały publicznie ogłoszone dane kandydatów na Prezydenta RP, powołane obwodowe komisje wyborcze, a także zostały podane informacje o numerach i granicach obwodów głosowania za granicą wraz z siedzibami komisji.
Kampania Wyborcza
Kampania wyborcza jest okresem, w którym kandydaci na prezydenta prezentują swoje programy i koncepcje rozwoju kraju. W tym czasie kandydaci mają możliwość przedstawienia swoich widzeń i wizji przyszłości Polski. Kampania wyborcza potrwa do północy 16 maja 2025 roku.
Głosowanie
Pierwsza tura głosowania odbędzie się 18 maja 2025 roku (w godzinach od 7:00 do 21:00). Wyborcy będą mogli oddać głos na jednego ze zgłoszonych i zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą kandydatów. W przypadku, gdy którykolwiek z kandydatów uzyska w pierwszej turze poparcie co najmniej 50% ważnych głosów, proces wyborczy zostanie zakończony. Jeśli jednak żaden z kandydatów nie osiągnie wymaganego progu 50%, 1 czerwca 2025 roku zaplanowana jest druga tura wyborów. Udział w niej wezmą dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w turze pierwszej.
Nowy Prezydent
Zgodnie z procedurą, nowo wybrany Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym w ostatnim dniu urzędowania obecnego prezydenta, co przypada na 6 sierpnia 2025 roku. W tym dniu rozpocznie się również jego pięcioletnia kadencja.
W Polsce, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, jest ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania. W ostatnich wyborach prezydenckich w 2020 roku, we wszystkich turach głosowało ponad 20 milionów osób. Zdecydowana większość wyborców, bo aż 85%, oddała głos w pierwszej turze. Wybory prezydenckie w 2025 roku będą ważnym wydarzeniem politycznym w Polsce, a ich wynik może mieć znaczący wpływ na przyszłość kraju.