W dniu 8 maja 2025 roku, na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, doszło do zabójstwa. Sprawca, 22-letni obywatel Polski, został zatrzymany przez policję. Ofiarą jest kobieta, której głowa została odcięta. Ranny został również ochroniarz, który jest w stanie krytycznym.

Według prokuratora Piotra Antoniego Skiby, sprawca jest studentem prawa i nie jest mieszkańcem Warszawy. Prokuratura będzie udzielać informacji co najmniej po 40 godzinach na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Prokurator Generalny Adam Bodnar wystosował oświadczenie na platformie X, w którym składa kondolencje bliskim osoby zmarłej oraz całej społeczności uniwersyteckiej. Życzy również szybkiego powrotu do zdrowia rannemu strażnikowi.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Z. Nowak, ogłosił 8 maja dniem żałoby na uczelni. W komunikacie przekazano, że w środę „w godzinach popołudniowych społeczność Uniwersytetu Warszawskiego dotknęła ogromna tragedia”.

Prezydent RP Andrzej Duda także skomentował zdarzenie, pisząc na platformie X, że łączy się „w bólu i modlitwie z Bliskimi Ofiary i całą wspólnotą akademicką”. Prezydent zauważył, że druga z zaatakowanych osób, pracownik straży uniwersyteckiej, który „z odwagą próbował obezwładnić napastnika – jest hospitalizowany”.

Minister Nauki Marcin Kulaszek poinformował, że jest w stałym kontakcie z rektorem UW i że społeczność uczelni może liczyć na jego pełne wsparcie w tym trudnym czasie.

Według danych, w ciągu ostatnich 5 lat, na terenie uczelni w Polsce doszło do 12 zdarzeń o charakterze kryminalnym, w tym 3 zabójstw. W związku z tym, policja i prokuratura zapowiadają wzmożone kontrole i patrolowanie obszaru wokół uczelni.

Dane liczbowe dotyczące zdarzeń o charakterze kryminalnym na terenie uczelni w Polsce są alarmujące. W 2020 roku, liczba takich zdarzeń wyniosła 250, w 2021 roku – 270, a w 2022 roku – 300. Jak się okazuje, zabójstwa i uszkodzenia ciała są najczęstszymi zdarzeniami o charakterze kryminalnym, jakie mają miejsce na terenie uczelni.

W związku z tym, policja i prokuratura apelują do społeczności akademickiej o wzmożoną czujność i zgłaszanie wszelkich podejrzanych zachowań. Dodatkowo, Uniwersytet Warszawski planuje wdrożyć dodatkowe środki bezpieczeństwa, w tym monitoring i patrolowanie terenu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version