Władimir Putin, prezydent Rosji, zaproponował Ukrainie wznowienie bezpośrednich rozmów pokojowych w Stambule, bez żadnych warunków wstępnych. Ta propozycja została zaprezentowana przez Putina podczas spotkania z dziennikarzami na Kremlu.
Rosyjski przywódca podkreślił, że jego kraj proponuje bezpośrednie rozmowy z Ukrainą w celu wyeliminowania pierwotnych przyczyn konfliktu i przywrócenia długoterminowego, trwałego pokoju. Putin oświadczył, że Rosja nigdy nie rezygnowała z dialogu ze stroną ukraińską i że to strona ukraińska zerwała negocjacje w 2022 roku.
Kwestia rozmów w Stambule
Prezydent Rosji zapowiedział, że kwestię rozmów w Stambule omówi z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, podkreślił, że Rosja będzie reprezentowana na odpowiednim poziomie w rozmowach w Stambule w sprawie porozumienia pokojowego z Ukrainą.
Historia konfliktu
24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, rozpoczynając pełnoskalową zbrojną agresję. Jesienią 2022 roku Rosja ogłosiła aneksję ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego. Ukraiński Krym Rosja anektowała w 2014 roku.
Stanowisko Ukrainy
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, oświadczył wcześniej, że strona ukraińska jest gotowa do negocjacji pokojowych w jakimkolwiek formacie. Ukraiński lider rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA, Donaldem Trumpem, i spotkał się w Kijowie z przywódcami państw „koalicji chętnych”: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski.
Wstrzymanie ognia
Prezydent Ukrainy zaproponował natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia na 30 dni, rozpoczynające się od poniedziałku, 12 maja. Oczekuje on odpowiedzi ze strony Rosji. Kiedy nadejdzie wstrzymanie ognia, nastąpi najlepszy czas dla dyplomacji. Ukraina jest gotowa do spotkań i rozmów w jakimkolwiek formacie.
Aktualna sytuacja
Według najnowszych informacji, sytuacja na Ukrainie pozostaje napięta. Wiele organizacji humanitarnych apeluje o wstrzymanie ognia i rozmowy pokojowe. Liczba ofiarcyjnych jest coraz wyższa, a sytuacja wielu ludzi jest coraz trudniejsza.
Dane liczbowe
Według ONZ, od rozpoczęcia konfliktu, zginęło już ponad 8 tysięcy osób, a ponad 13 tysięcy zostało rannych. Ponad 5 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy, a około 2 miliony osób potrzebuje pomocy humanitarnej.
Prawdziwe dane
Prawdziwe dane na temat konfliktu na Ukrainie są trudne do uzyskania, ponieważ wiele informacji jest utajnione. Jednak według różnych źródeł, konflikt na Ukrainie jest jednym z najtrudniejszych konfliktów w historii Europy.