W związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, wywiad wojskowy Ukrainy ujawnił niepokojące informacje dotyczące planów Rosji. Zgodnie z informacjami zebranymi przez Ukrainę, Rosja planuje przeprowadzić demonstracyjny start międzykontynentalnej rakiety balistycznej w nocy z niedzieli na poniedziałek. Celem tego manewru jest zastraszenie Ukrainy i NATO.

Według komunikatu opublikowanego w Telegramie, start rakiety RS-24 z kompleksu Jars ma być „szkoleniowo-bojowym”. Rakieta zostanie wyposażona w szkoleniową głowicę bojową i wystartuje z mobilnego kompleksu naziemnego. Miejscem startu ma być rejon w pobliżu miejscowości Swobodnyj w obwodzie swierdłowskim.

Zasięg lotu rakiety wynosi ponad 10 tysięcy kilometrów, co oznacza, że może ona zagrozić nie tylko Ukrainie, ale także innym krajom w Europie. To nie jest pierwszy raz, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę przy użyciu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). W listopadzie ubiegłego roku, Rosja wystrzeliła rakietę RS-26 Rubież, która według ekspertów nie zawierała ładunku bojowego, ale miała wywołać efekt psychologiczny.

Do sieci trafiły nagrania z ataku, które pokazywały głośne eksplozje oraz wielkie łuny na ukraińskim niebie. Pentagon informował wtedy, że nowy rosyjski pocisk powstał na bazie RS-26 Rubież, czyli opracowanego wcześniej pocisku klasyfikowanego przez część ekspertów jako międzykontynentalny (IRBM), przez część – jako pocisk pośredniego zasięgu (IRBM).

Rosja ma jeden z największych arsenali broni jądrowej na świecie, z ponad 6 tysiącami głowic jądrowych. Kraj ten jest również członkiem Traktatu o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej, który ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania broni jądrowej i popieranie rozbrojenia.

W związku z planami Rosji, NATO i Unia Europejska powinny zwiększyć swoją gotowość i przygotować się do ewentualnych konsekwencji. To nie jest jedynie kwestia bezpieczeństwa Ukrainy, ale także bezpieczeństwa Europy i świata.

Według raportu organizacji Federation of American Scientists, Rosja ma ogromny potencjał wojskowy, z ponad 3 tysiącami rakiet ICBM i SLBM, które mogą zagrozić nie tylko Ukrainie, ale także innym krajom w Europie i na świecie.

Ryzyko konfliktu na Ukrainie jest wysokie, a konsekwencje takiego konfliktu mogą być Bardzo poważne. Dlatego NATO i Unia Europejska powinny zwiększyć swoją obecność w regionie i przygotować się do ewentualnych konsekwencji. To nie jest jedynie kwestia bezpieczeństwa, ale także stabilności i praworządności na Ukrainie i w regionie.

Warto zauważyć, że prawo międzynarodowe zabrania używania broni jądrowej i grożenia jej użyciem. Traktat o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej również zakazuje rozprzestrzeniania broni jądrowej i zachęca do rozbrojenia.

W związku z tym, Rosja powinna zrezygnować z planów startu rakiety balistycznej i zwiększyć swoje wysiłki w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie przez dyplomację i negocjacje. To nie jest jedynie kwestia bezpieczeństwa, ale także stabilności i praworządności na Ukrainie i w regionie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version