Dziś w Warszawie odbywa się pogrzeb pracowniczki Uniwersytetu Warszawskiego, której życie zostało brutalnie przerwane przez 22-letniego studenta prawa, Mieszka R. W związku z tym zarówno przedstawiciele uczelni, jak i pełnomocnicy rodziny zmarłej, wystosowali apel do mediów oraz uczestników uroczystości o uszanowanie prywatności i woli najbliższych.
Rodzina zmarłej prosi o poszanowanie uczuć i prywatności żałobników, zarówno przez media, jak i uczestników pogrzebu. Wyraźnie poproszono o nieutrwalanie przebiegu uroczystości (poprzez fotografowanie, filmowanie, nagrywanie czy transmitowanie) oraz o niepublikowanie wizerunków osób biorących w niej udział. Dodatkowo, zwrócono się z prośbą o unikanie rozpowszechniania niesprawdzonych informacji, spekulacji i komentarzy, które mogłyby zwiększyć cierpienie bliskich zmarłej.
Tragedia wydarzyła się 10 dni temu, kiedy to Mieszko R. zaatakował siekierą 53-letnią pracownicę Uniwersytetu Warszawskiego, panią Małgorzatę, która pełniła funkcję portierki. Próbującego interweniować strażnika Mieszko R. ciężko ranił. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już trzy poważne zarzuty: zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa oraz znieważenia zwłok.
Policja poinformowała o zabezpieczeniu licznych materiałów dowodowych, w tym nagrań z monitoringu i telefonów komórkowych świadków tragicznego zdarzenia. Sąd Rejonowy Warszawy-Śródmieście zdecydował o tymczasowym, trzymiesięcznym areszcie dla Mieszka R. Za popełnione czyny 22-latkowi grozi kara od 15 lat pozbawienia wolności aż do dożywocia.
W tej trudnej sytuacji najważniejsze jest dobro rodziny. Nikt z bliskich pracowniczki UW nie udzielał i nie będzie udzielał wywiadów na temat tej tragedii, a wszelkie informacje przypisywane rodzinie są nieautoryzowane. Rodzina prosi o uszanowanie prywatności i woli najbliższych, aby mogli w spokoju pożegnać swoją bliską osobę.
Uniwersytet Warszawski oraz władze uczelni deklarują pełne wsparcie dla rodziny zmarłej i wszystkich osób dotkniętych tą tragedią. W dacie tragicznego zdarzenia wstrzymane zostały wszelkie zajęcia dydaktyczne na uczelni, a psycholodzy i pracownicy socjalni byli dostępni dla studentów i pracowników, którzy potrzebowali pomocy i wsparcia.
W ostatnich latach odnotowano wzrost przemocy na terenie uczelni wyższych w Polsce. Badania przeprowadzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wykazały, że w 2020 roku aż 25% studentów i 15% pracowników uczelni doświadczyło przemocy na terenie uczelni. Ekspertyzy wskazują, że przyczyną tej sytuacji może być brak efektywnych systemów zapobiegania przemocy oraz niewystarczające wsparcie dla ofiar przemocy.
W związku z tym Uniwersytet Warszawski oraz władze uczelni deklarują zdecydowaną walkę z przemocą na terenie uczelni. Zapowiedziane zostały szkolenia dla pracowników i studentów, warsztaty na temat zapobiegania przemocy oraz kampanie informacyjne na temat wsparcia dla ofiar przemocy.