W dniu 24 stycznia, Sejm przyjął nowelizację ustawy incydentalnej, która wprowadza znaczne zmiany w procedurach sądowych dotyczących wyborów prezydenckich. Teraz, po zatwierdzeniu przez Senat, ustawa trafi do podpisu prezydenta. Jak się okazuje, zmiany te mają na celu zapewnienie pewności prawnnej w sprawie ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku.

Nowe Przepisy: 15 Najstarszych Sędziów SN

Zgodnie z nowymi przepisami, decyzję w sprawie ważności wyborów prezydenckich podejmie 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego, a nie – jak dotychczas – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ta zmiana jest odpowiedzią na kontrowersje wokół statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, gdzie zasiadają tzw. neosędziowie, powołani po 2017 roku przez Krajową Radę Sądownictwa.

Kontrowersje wokół Neosędziów

Powodem tych kontrowersji jest fakt, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) podważały legalność nominacji neosędziów. To wzbudzało wątpliwości co do decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, które mogły mieć wpływ na ważność wyborów prezydenckich.

Zmiany w Ustawie Incydentalnej

Nowe przepisy wprowadzają kilka kluczowych zmian dotyczących procedur sądowych w sprawach związanych z wyborami:

* Decyzję w sprawie ważności wyborów prezydenckich podejmie 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego.
* Zmiany te mają na celu zapewnienie pewności prawnnej w sprawie ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku.

Głosowanie w Senacie

W środowym głosowaniu, 49 senatorów poparło ustawę, 31 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek senatorów PiS o całkowite odrzucenie ustawy.

Wnioski i Perspektywy

Nowe przepisy mają na celu uspokojenie sytuacji wokół wyborów prezydenckich w 2025 roku. Zmiany te są odpowiedzią na kontrowersje wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i mają na celu zapewnienie pewności prawnnej w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Teraz, po zatwierdzeniu przez Senat, ustawa trafi do podpisu prezydenta, który ma określony termin na podpisanie ustawy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version