Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Ochrona lasów: czy فوتopułapki pomogą wykrywać nielegalną wycinkę drzew?

    Ochrona lasów: czy فوتopułapki pomogą wykrywać nielegalną wycinkę drzew?

    Damian Pośpiech2022-02-01
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W Polsce, gdzie lasy stanowią aż 27% powierzchni kraju, ochrona przyrody jest szczególnie ważna. Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się Lasy Państwowe, jest nielegalna wycinka drzew. W ostatnim czasie, fotopułapki, które są często używane do monitorowania dzikich zwierząt, zaczęły być wykorzystywane również do wykrywania i zapobiegania tej praktyce.

    Dzięki fotopułapce, która uruchamia się wtedy, gdy wykryje ruch, Strażnicy Leśni są w stanie śledzić nielegalne działania w lasach. W Nadleśnictwie Drewnica pod Warszawą, fotopułapka nagrała mężczyznę, który nielegalnie wycinał drzewa. W sumie wywiózł dwie sosny i trzy brzozy, które następnie pociął na kawałki i wywiózł ciągnikiem rolniczym.

    Kara za nielegalną wycinkę drzew

    Wartość skradzionego drewna w tym przypadku przekracza 500 zł, co oznacza, że zdarzenie to traktowane jest jako przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy kradzieży drewna grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo, sprawca może zostać ukarany przez sąd koniecznością zapłaty nawiązki, której wysokość wynosi podwójną wartość skradzionego drewna.

    Statystyki nielegalnej wycinki drzew w Polsce

    Według danych Lasy Państwowe, w 2020 roku na terenie całej Polski stwierdzono łącznie 12 434 przypadki nielegalnej wycinki drzew. Głównymi przyczynami tej praktyki są: oszczędność pieniędzy na drewnie, chęć uzyskania dodatkowego przychodu lub zaspokojenia osobistych potrzeb.

    Fotopułapki jako narzędzie walki z nielegalną wycinką drzew

    Coraz częściej Strażnicy Leśni i Lasy Państwowe wykorzystują fotopułapki do monitorowania lasów i wykrywania nielegalnej wycinki drzew. Te urządzenia są szczególnie skuteczne, ponieważ mogą działać przez 24 godziny na dobę, niezależnie od warunków pogodowych.

    Warto zauważyć, że nielegalna wycinka drzew nie tylko szkodzi środowisku, ale również ma negatywny wpływ na gospodarkę. Według danych Ministerstwa Środowiska, szkody wyrządzone przez nielegalną wycinkę drzew w Polsce szacuje się na około 100 milionów złotych rocznie.

    Dzięki fotopułapkom, które są coraz częściej wykorzystywane przez Strażnicy Leśni i Lasy Państwowe, ochrona lasów w Polsce staje się coraz bardziej skuteczna.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Prawda o nieruchomościach polityków: czy słuzby specjalne są potrzebne?

    Taniec z Gwiazdami: Finał 16. Edycji

    Pogoda w Polsce: Przewidywania na poniedziałek, 12 maja 2025 roku

    Pożar Hali Targowej w Warszawie: Efekt Podpalenia na Zlecenie Rosyjskich Służb

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.