Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Kopalnia Turów: TSUE wobec Polski – co dalej w sprawie?

    Kopalnia Turów: TSUE wobec Polski – co dalej w sprawie?

    Damian Pośpiech2022-02-03
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W minionych tygodniach narastał konflikt między Polską a Unią Europejską w sprawie kopalni Turów. Rzecznik generalny TSUE stwierdził, że Polska naruszyła prawo Unii, przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów, bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. To nie pierwszy raz, kiedy Polska znajduje się w polu ostrzału UE w sprawie ochrony środowiska.

    Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w 2020 roku emisje gazów cieplarnianych w Polsce wynosiły aż 312,3 mln ton, co plasuje nasz kraj na 6. miejscu wśród państw UE pod względem emisyjności. Węgiel brunatny jest jednym z najbardziej szkodliwych źródeł emisji CO2, dlatego UE stawia na transformację energetyczną i odejście od paliw kopalnych.

    W lipcu tego roku TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza, co wzbudza obawy o przyszłość relacji między Warszawą a Brukselą.

    Co dalej w sprawie?

    Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat sytuacji, mówiąc, że Polska nie zgadza się z decyzją TSUE i będzie kontynuowała wydobycie węgla brunatnego. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie premiera z premierem Czech, aby omówić sprawę kopalni Turów.

    TSUE kontynuuje procedowanie sprawy do momentu wycofania skargi przez Pragę. Ostateczny werdykt TSUE może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiej gospodarki i polityki energetycznej.

    Warto zwrócić uwagę, że kopalnia Turów jest jednym z największych w Europie producentów węgla brunatnego, a jej działalność ma istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Jednakże, ochrona środowiska staje się coraz ważniejszym priorytetem dla UE i Polski.

    W związku z tym, eksperci sugerują, że Polska powinna rozważyć transformację energetyczną i zastąpienie węgla brunatnego innymi źródłami energii, takimi jak energia wiatrowa czy energia słoneczna. Tylko w ten sposób Polska będzie mogła spełnić swoje zobowiązania wobec UE i osiągnąć cele klimatyczne.

    Źródła:

    * Polsat News
    * Europejska Agencja Środowiska
    * Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Prawda o nieruchomościach polityków: czy słuzby specjalne są potrzebne?

    Taniec z Gwiazdami: Finał 16. Edycji

    Pogoda w Polsce: Przewidywania na poniedziałek, 12 maja 2025 roku

    Pożar Hali Targowej w Warszawie: Efekt Podpalenia na Zlecenie Rosyjskich Służb

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.