Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Bezpieczeństwo na stokach narciarskich Polski: Czy jesteśmy gotowi na współczesne wyzwania?

    Bezpieczeństwo na stokach narciarskich Polski: Czy jesteśmy gotowi na współczesne wyzwania?

    Damian Pośpiech2025-01-20
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W ostatniej niedzielę, w Białce Tatrzańskiej, doszło do wypadku na stoku narciarskim, który wstrząsnął lokalną społecznością i wywołał pytania o bezpieczeństwo na polskich stokach narciarskich. Ośmioletnia dziewczynka, która spadła z krzesełka kolejki linowej, trafiona została do szpitala, a okoliczności zdarzenia są nadal wyjaśniane przez zakopiańską policję.

    Według danych Polskiej Izby Turystyki (PIT), w sezonie zimowym 2020/2021, na polskich stokach narciarskich notowano ponad 130 tys. wypadków, z czego 20% stanowiły dzieci poniżej 14 roku życia. Wypadki te są nie tylko tragedią dla poszkodowanych i ich rodzin, ale również powodują straty ekonomiczne dla ośrodków narciarskich i lokalnych społeczności.

    W próbie wyjaśnienia okoliczności wypadku z Białki Tatrzańskiej, asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji, wyjaśnił, że do zdarzenia doszło na początkowym odcinku kolejki, przy dolnej stacji. Podczas wsiadania dziewczynka źle zajęła miejsca na krzesełku wyciągu i spadła w okolicach dolnej stacji wyciągu. Na miejscu od razu zjawili się ratownicy TOPR, którzy udzielili pierwszej pomocy, a następnie na pokładzie śmigłowca przetransportowali poszkodowaną do szpitala w Zakopanem.

    Według danych GUS, w sezonie zimowym 2020/2021, na polskich stokach narciarskich zatrudnionych było ponad 20 tys. osób, spośród których 70% stanowią osoby zatrudnione sezonowo. Czy jesteśmy gotowi na współczesne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa na stokach narciarskich? Czy ośrodki narciarskie i ich pracownicy są wystarczająco przygotowani do takich sytuacji?

    Wśród licznych pytań, które padały po tym zdarzeniu, jest pytanie o normy i standardy bezpieczeństwa na polskich stokach narciarskich. Czy nasze ośrodki narciarskie spełniają europejskie standardy bezpieczeństwa? Czy są dostępne procedury awaryjne i plany ratownicze w przypadku takich zdarzeń?

    W próbie zapewnienia bezpieczeństwa na stokach narciarskich, Polska Izba Turystyki, wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki, prowadzi szkolenia i kursy dla pracowników ośrodków narciarskich, dotyczące bezpieczeństwa i ratownictwa. Jednak, czy to jest wystarczające, aby zapobiec wypadkom takim, jak ten w Białce Tatrzańskiej?

    W każdym przypadku, takiego zdarzenia, policja i służby ratownicze odgrywają kluczową rolę w ratowaniu życia i zdrowia poszkodowanych. Jednak, jako społeczeństwo, powinniśmy coraz bardziej zadawać pytania o bezpieczeństwo na stokach narciarskich i odpowiedzialność ośrodków narciarskich. Czy jesteśmy gotowi na współczesne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa na stokach narciarskich?

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Debaty Prezydenckie: Kto Zwyciężył?

    Rewolucja w prawie rodzinnym: Rząd planuje znaczące zmiany w procedurze rozwodowej. Już wkrótce możliwe stanie się przeprowadzenie rozwodu poza sądem – szybko i bez zbędnych formalności. Projekt nowelizacji przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że w określonych przypadkach rozwód będzie można uzyskać w urzędzie stanu cywilnego lub u konsula.

    Wybór nowego papieża: Frakcje i kandydaci

    Kryzys polityczny w Niemczech: Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w pierwszym głosowaniu na kanclerza Niemiec. Wbrew oczekiwaniom, kandydat trójpartyjnej koalicji CDU, CSU oraz SPD uzyskał jedynie 310 głosów, co oznacza, że zabrakło sześciu głosów wymaganych do uzyskania stanowiska.

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.