Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Prawo w Polsce: Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości i obecnego posła PiS, na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Posiedzenie zaplanowano na piątek, 31 stycznia. Postanowienie sądu w tej sprawie ukazało się na jego stronach internetowych.

    Prawo w Polsce: Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości i obecnego posła PiS, na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Posiedzenie zaplanowano na piątek, 31 stycznia. Postanowienie sądu w tej sprawie ukazało się na jego stronach internetowych.

    Damian Pośpiech2025-01-28
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Pieniadze
    Pieniadze

    Sąd Okręgowy w Warszawie zajął się wnioskiem sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa o zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry na jej posiedzenie. Komisja ta, po uchyleniu immunitetu Ziobrze przez Sejm, zaplanowała przesłuchanie byłego szefa MS na 31 stycznia.

    Były minister sprawiedliwości uważa, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa – w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 10 września ub.r. – jest nielegalna, a także że dochodziło do manipulacji związanej z składem wyznaczonym do rozpoznawania jego sprawy.

    Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 10 września ub.r. orzekł, że przepisy dotyczące sejmowych komisji śledczych są zgodne z Konstytucją. Wyrok ten spotkał się z krytyką ze strony opozycji, która twierdzi, że Trybunał nadużył swoich uprawnień.

    Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa została powołana w celu zbadania afery Pegasusa, czyli ujawnienia, że służby specjalne używały oprogramowania szpiegującego do inwigilacji polityków, dziennikarzy i innych osób. Komisja ta ma za zadanie wyjaśnić, czy rząd i służby specjalne nadużywały swoich uprawnień i czy inwigilacja była legalna.

    W Polsce funkcjonuje kilka instytucji, które mają za zadanie chronić prawa i wolności obywateli. Jedną z nich jest Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma za zadanie monitorować przestrzeganie praw i wolności oraz występować w obronie osób, które zostały pokrzywdzone przez organy władzy.

    Rzecznik Praw Obywatelskich może wystąpić do sądu o zabezpieczenie praw i wolności obywateli. Może również składać wnioski do Sejmu o zmianę przepisów, które naruszają prawa i wolności.

    Według danych Rzecznika Praw Obywatelskich, w 2022 roku Biuro Rzecznika otrzymało ponad 43 tysiące skarg od osób, które czują się pokrzywdzone przez organy władzy. To o 10% więcej niż w 2021 roku.

    Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.powiedział, że najwięcej skarg dotyczyło praw i wolności osób pozbawionych wolności, a także praw i wolności osób ze szczególnymi potrzebami.

    W Polsce od 2015 roku funkcjonuje system Elektronicznego Postępowania Sądowego, który umożliwia przesłanie pozwu do sądu za pomocą Internetu. System ten umożliwia również przesłanie dokumentów i informacji między sądami i stronami postępowania.

    Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2022 roku ponad 60% pozwów zostało przesłanych do sądu za pomocą Elektronicznego Postępowania Sądowego. To o 15% więcej niż w 2021 roku.

    Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w 2023 roku system Elektronicznego Postępowania Sądowego będzie rozwijany i usprawniany, tak aby zmniejszyć czas rozpatrywania spraw i poprawić dostęp do sprawiedliwości.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Zaginięcie Macieja Grzegorzewskiego: Policja z Podwarszawskiego Otwocka poszukuje 48-letniego mężczyzny, który wyszedł z domu w niedzielę nad ranem i nie wrócił. Maciej Grzegorzewski, dyrektor Działu Kontroli Projektów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, opuścił swoje miejsce zamieszkania w Józefowie około godziny 4.50 w niedzielę, 22 czerwca.

    Wojna na Ukrainie: Sukcesy Taktyczne Sił Zbrojnych

    Wybory Prezydenckie: Spór o Przeliczenie Głosów

    Nocna Prohibicja w Polsce: Czy to Rozwiązanie Problemów Społecznych?

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    legaartis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.