Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Ukraina w sidłach Trumpa: Czy historia Afganistanu może się powtórzyć?

    Ukraina w sidłach Trumpa: Czy historia Afganistanu może się powtórzyć?

    Damian Pośpiech2025-03-12
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Lidl
    Lidl

    W ostatnich dniach światowe media obiegła wieść o planachADMINISTRACJI TRUMPA dotyczących uzależnienia amerykańskiej pomocy dla Ukrainy od podpisania umowy o eksploatacji metali ziem rzadkich. Ten ruch może mieć daleko idące konsekwencje, zwłaszcza w kontekście historycznych doświadczeń ze współpracy z Afganistanem.

    W 2017 roku administracja Donalda Trumpa podpisała umowę z Afganistanem, której celem było wykorzystanie afgańskich zasobów metali ziem rzadkich do sfinansowania amerykańskiej pomocy wojskowej. Niestety, ten plan zakończył się katastrofą. Po kilku latach rząd w Kabulu upadł, a władzę przejęli talibowie.

    Czy sytuacja w Ukrainie może rozwinąć się w podobnym kierunku? Eksperci wskazują, że działania Trumpa w sprawie Ukrainy przypominają jego strategię wobec Afganistanu. Dr Karol Wilczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważa, że „w jakimś sensie są one identyczne, bo to zmuszenie słabszego partnera do podpisania konkretnej umowy, która nie jest dla niego korzystna”.

    Problem polega na tym, że wciąż nie wiadomo, ile zasobów metali ziem rzadkich znajduje się w Ukrainie, ani czy są one łatwe do wydobycia. W Afganistanie te trudności doprowadziły do fiaska inwestycji. Po podpisaniu umowy o eksploatacji zasobów, a następnie braku oczekiwanych efektów, Trump zaczął negocjować z talibami, co doprowadziło do upadku rządu w Kabulu i przejęcia władzy przez fundamentalistów.

    Dziś Afganistanem rządzą talibowie, a Amerykanie stracili tam wszelkie wpływy. Czy taki scenariusz może spotkać Ukrainę? Według Wilczyńskiego, jest to „najczarniejszy scenariusz”, ale bardzo mało prawdopodobny. Jak dodaje, wsparcie dla Ukrainy nie pochodzi wyłącznie z USA, a wiele europejskich państw ma interes w jej dalszym funkcjonowaniu.

    W 2020 roku Ukraina otrzymała od Unii Europejskiej ponad 1,5 miliarda euro pomocy finansowej. Dodatkowo, Ukraina otrzymuje wsparcie od innych krajów, takich jak Polska, Niemcy i Francja. W 2020 roku Polska przekazała Ukrainie ponad 100 milionów złotych pomocy humanitarnej.

    Według Banku Światowego, Ukraina ma duży potencjał gospodarczy, zwłaszcza w sektorze przemysłu ciężkiego. W 2020 roku Ukraina wyeksportowała towary o wartości ponad 40 miliardów dolarów, z czego ponad 20 miliardów dolarów stanowiły wyroby przemysłu maszynowego.

    Niestety, Ukraina nadal boryka się z problemami gospodarczymi, takimi jak korupcja i bieda. Według ONZ, w 2020 roku ponad 20% Ukraińców żyło poniżej progu biedności.

    W takiej sytuacji, plany Trumpa dotyczące eksploatacji metali ziem rzadkich mogą stanowić dodatkowe wyzwanie dla Ukrainy. Eksperci wskazują, że Ukraina powinna być ostrożna w negocjacjach z USA i szukać wsparcia w innych krajach, takich jak Unia Europejska.

    W przyszłości, Ukraina może liczyć na wsparcie Unii Europejskiej, która coraz bardziej angażuje się w politykę wschodnią. W 2020 roku Unia Europejska przyjęła nową strategię polityki wschodniej, która przewiduje zwiększenie wsparcia dla Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

    Wnioskiem z powyższego jest to, że Ukraina powinna być ostrożna w negocjacjach z USA i szukać wsparcia w innych krajach, takich jak Unia Europejska. Ukraina ma duży potencjał gospodarczy, ale nadal boryka się z problemami gospodarczymi, takimi jak korupcja i bieda. Dlatego też, Ukraina powinna być czujna i bronić swoich interesów w negocjacjach z USA.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Ataki na infrastrukturę energetyczną we Francji: nowy front sabotażu?

    Prezydent Andrzej Duda o swoich planach po zakończonej prezydenturze: „Zamierzam zawsze być do dyspozycji RP”. W wywiadzie dla Radia Zet, Andrzej Duda wyjaśnił, że jego celem jest dalej służyć Polsce, nawet po zakończeniu prezydentury.

    Wywiad z Karolem Nawrockim: Kontrowersyjny Kandydat na Prezydenta Gdańska

    Wybory Prezydenckie 2024: Zobacz Jakie Majątki Zgromadzili Kandydaci

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.