Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Wynagrodzenie autorów: Debata wokół praw autorskich i wynagrodzenia twórców w Polsce wrze w ostatnich dniach. Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowej książki „Chłopki”, wydała oświadczenie, w którym poinformowała o swoich planach negocjowania wyższego honorarium z wydawnictwem Marginesy. Książka „Chłopki” odniosła ogromny sukces, zdobywając wiele nagród i przynosząc wydawnictwu znaczne korzyści finansowe.

    Wynagrodzenie autorów: Debata wokół praw autorskich i wynagrodzenia twórców w Polsce wrze w ostatnich dniach. Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowej książki „Chłopki”, wydała oświadczenie, w którym poinformowała o swoich planach negocjowania wyższego honorarium z wydawnictwem Marginesy. Książka „Chłopki” odniosła ogromny sukces, zdobywając wiele nagród i przynosząc wydawnictwu znaczne korzyści finansowe.

    Damian Pośpiech2025-03-17
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    gotówka
    gotówka

    Według danych przekazanych przez wydawnictwo, w ciągu pięciu miesięcy od ukazania się książki na rynku, dokonano aż 12 dodruków. Ten sukces przyniósł wielkie korzyści wydawnictwu, jednak autorka twierdzi, że jej wynagrodzenie jest niewspółmiernie niskie w stosunku do osiągniętych przez wydawnictwo zysków. Dlatego postanowiła skorzystać z klauzuli bestsellerowej, która umożliwia twórcy żądanie podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.

    Klauzula bestsellerowa to przepis prawny, który ma na celu ochronę interesów twórców w sytuacji, gdy ich dzieło odnosi wielki sukces, a oni sami nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 44 prawa autorskiego, jeśli wynagrodzenie twórcy jest niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przez wydawnictwo, twórca może żądać podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.

    W odpowiedzi na oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo Marginesy oświadczyło, że wszystkie dotychczasowe propozycje podwyższenia wynagrodzenia autorce były przez nią odrzucane. Wydawnictwo wyraziło nadzieję na dojście do porozumienia z autorką. Joanna Kuciel-Frydryszak otrzymała wsparcie ze strony innych znanych pisarzy, w tym Jakuba Żulczyka, który wyraził zdumienie hejtem i postawą wobec autorki.

    Jakub Żulczyk, który jest znany pisarz i autor kilku bestsellerów, stwierdził, że nie jest zaskoczony reakcją internautów, ale jest zdziwiony reakcją branży i środowiska. Pisarz dodał, że on sam jest bardzo dobrze traktowany w wydawnictwie, w którym wydaje, bo jak zaznaczył, ma bardzo dobrą agentkę, zna swoją wartość i umie „liczyć hajs”. Żulczyk wyraził nadzieję, aby Joanna Kuciel-Frydryszak wzięła to, co się jej należy, i aby to był dopiero początek lawiny.

    Debata wokół wynagrodzenia autorów i praw autorskich jest bardzo ważna, ponieważ dotyczy praw i interesów twórców, którzy wnoszą wkład w rozwój kultury i literatury. Polska ma bogatą tradycję literacką i kulturową, a autorzy są ważną częścią tego dziedzictwa. Dlatego też wynagrodzenie autorów powinno być takie, aby umożliwiło im godziwe życie i twórczość.

    Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku przemysł wydawniczy w Polsce osiągnął obroty na poziomie 2,3 miliarda złotych. Jest to spory wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to obroty wyniosły 2,1 miliarda złotych. Wydawnictwa w Polsce wydają rocznie około 20 tysięcy nowych tytułów, co oznacza, że rynek książek jest VERY żywotny.

    Jednak pomimo tego, wynagrodzenie autorów w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Według danych z Związku Autorów i Kompozytorów, wynagrodzenie autorów w Polsce wynosi średnio około 4-6 tysięcy złotych za książkę. Jest to bardzo niskie wynagrodzenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że autorzy wnoszą wkład w rozwój kultury i literatury.

    W związku z tym, debata wokół wynagrodzenia autorów i praw autorskich powinna być prowadzona w sposób otwarty i uczciwy. Autorzy powinni mieć zagwarantowane prawa i interesy, a wynagrodzenie powinno być takie, aby umożliwiło im godziwe życie i twórczość. Jest to ważna kwestia, która dotyczy przyszłości kultury i literatury w Polsce.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Bezpieczeństwo Narodowe: Co Proponują Kandydaci na Prezydenta?

    Nowe Zasady Finansowania Opieki Specjalistycznej

    Kto zostanie nowym papieżem?

    Koalicja Obywatelska liderem sondaży: Czy to oznacza zmianę na scenie politycznej w kraju? Według najnowszych danych ze sondażu wyborczego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, Koalicja Obywatelska (KO) powróciła na fotel lidera poparcia. Aż 30,4 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na KO, podczas gdy 27,3 proc. osób chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.