Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Uprawnienia wojska względem nieruchomości i samochodów

    Uprawnienia wojska względem nieruchomości i samochodów

    Damian Pośpiech2025-03-26
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W czasie pokoju, wojsko może zająć nieruchomość w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe. Zajęcie to może nastąpić na podstawie umowy zawartej z właścicielem nieruchomości. W przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, zajęcie nieruchomości może nastąpić bez umowy i bez wynagrodzenia dla właściciela.

    Zasady zajęcia nieruchomości
    Zajęcie nieruchomości przez wojsko reguluje ustawa z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zajęcie nieruchomości może nastąpić w celu czasowego rozmieszczenia jednostek wojskowych, zakwaterowania żołnierzy i pracowników wojska, a także magazynowania lub przechowywania urządzeń, uzbrojenia, środków materiałowych i sprzętu wojskowego.

    Strefa niebezpieczeństwa
    W przypadku zajęcia nieruchomości, wojsko może utworzyć strefę niebezpieczeństwa, którą tworzy się na podstawie decyzji wojewody. Mieszkańcy nieruchomości objętych strefą niebezpieczeństwa podlegają ewakuacji na czas, na jaki strefa ta została utworzona.

    Odszkodowanie za szkody
    W przypadku wyrządzenia szkód w mieniu znajdującym się na nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub prawnej, w związku z zajęciem tej nieruchomości przez wojsko, właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wyrządzenia szkody.

    Kara grzywny
    Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości, grozi kara grzywny. Kara ta może być nałożona na właściciela nieruchomości przez żołnierza żandarmerii wojskowej w drodze mandatu karnego.

    Obowiązek świadczeń rzeczowych
    Wojsko może również nałożyć na osoby fizyczne obowiązek świadczeń rzeczowych, polegający na oddaniu wojsku do używania posiadanych nieruchomości lub rzeczy ruchomych. Obowiązek ten może być nałożony w czasie pokoju, m.in. w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

    Przejęcie nieruchomości lub rzeczy
    Przejęcie nieruchomości lub rzeczy przez wojsko następuje na podstawie decyzji administracyjnej wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), wydanej na wniosek organów lub kierowników jednostek organizacyjnych uprawnionych do świadczeń rzeczowych. Decyzję tę doręcza się posiadaczowi nieruchomości lub rzeczy, któremu przysługuje odwołanie do wojewody.

    Maksymalny okres przejęcia
    Maksymalny okres, na jaki nieruchomość lub rzecz może zostać przejęta przez wojsko, wynosi 6 miesięcy w przypadku świadczeń rzeczowych na rzecz sił zbrojnych, a 3 miesiące w przypadku świadczeń rzeczowych na rzecz innych jednostek organizacyjnych. W przypadku przejęcia nieruchomości lub rzeczy w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, maksymalny okres przejęcia nie jest określony.

    Ryczałt i odszkodowanie
    Za używanie nieruchomości lub rzeczy, jej posiadaczowi przysługuje ponadto ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jej dostarczenia oraz stawce jej amortyzacji. Roszczenie o ryczałt i odszkodowanie za szkody wynikłe z używania nieruchomości lub rzeczy w sposób sprzeczny z jej właściwościami lub przeznaczeniem, przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu nieruchomości lub rzeczy jej posiadaczowi.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Wybory w Polsce: Jurek Owsiak Komentuje Wyniki i Frekwencję

    Debata Prezydencka 2025: Ostatnie Starcie Przed Decydującym Głosowaniem

    Polityczna burza wokół Karola Nawrockiego: Eksperci i komentatorzy zwracają uwagę na kontrowersyjną postać kandydata na prezydenta. Prof. Antoni Dudek, politolog i komentator życia publicznego, wyraził swoje obawy dotyczące Karola Nawrockiego w rozmowie z Polsat News.

    Kontrowersje wokół kandydata na prezydenta

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.