Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Bezpieczeństwo Arktyki: Władze Stanów Zjednoczonych coraz bardziej interesują się Grenlandią, która jest strategicznie położonym terytorium w Arktyce. Wiceprezydent USA, J.D. Vance, recentnie odwiedził Grenlandię, gdzie spotkał się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w wojskowej bazie kosmicznej Pituffik. W trakcie wizyty Vance wyraził swoje zaniepokojenie brakiem adekwatnej ochrony daniejskiego terytorium, które jego zdaniem nie jest wystarczająco zabezpieczone przed potencjalnymi zagrożeniami.

    Bezpieczeństwo Arktyki: Władze Stanów Zjednoczonych coraz bardziej interesują się Grenlandią, która jest strategicznie położonym terytorium w Arktyce. Wiceprezydent USA, J.D. Vance, recentnie odwiedził Grenlandię, gdzie spotkał się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w wojskowej bazie kosmicznej Pituffik. W trakcie wizyty Vance wyraził swoje zaniepokojenie brakiem adekwatnej ochrony daniejskiego terytorium, które jego zdaniem nie jest wystarczająco zabezpieczone przed potencjalnymi zagrożeniami.

    Damian Pośpiech2025-03-29
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Bankomat
    Bankomat

    Vance zwrócił uwagę, że inne duże kraje, takie jak Rosja i Chiny, są zainteresowane Grenlandią, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i surowców naturalnych. Stąd, jego zdaniem, ważne jest, aby Stany Zjednoczone przejęły inicjatywę w Arktyce. W przeciwnym razie, inne kraje wypełnią luki, a my pozostaniemy w tyle. Vance stwierdził, że „zbyt często sojusznicy w Europie nie nadążali z wydatkami wojskowymi”. Dania, jako państwo odpowiedzialne za Grenlandię, nie wywiązała się z obowiązków i nie zapewniała bezpieczeństwa mieszkańcom wyspy.

    Wiceprezydent USA przypomniał, że prezydent USA, Donald Trump, chce być prezydentem pokoju i zależy mu na dobrych stosunkach z Chińczykami i Rosjanami. Jednak, jak dodał, częścią tych relacji jest pokazanie siły, gdy jest to konieczne. Vance, pytany przez dziennikarzy o wypowiedzi Trumpa o konieczności przejęcia Grenlandii, odpowiedział, że Stany Zjednoczone szanują prawo Grenlandii do samostanowienia. Jednocześnie wyraził nadzieję, że mieszkańcy Grenlandii wybiorą „amerykański parasol bezpieczeństwa” zamiast Danii.

    Według wiceprezydenta USA, scenariusz, w którym Grenlandia uniezależnia się od Danii, a następnie dochodzi do rozmów między władzami Grenlandii i Stanów Zjednoczonych, jest możliwy. Vance zaprzeczył, jakoby USA planowały rozszerzenie obecności wojskowej na wyspie. W bazie Pituffik na Grenlandii Vance’owi towarzyszyła żona Usha, a goście zjedli lunch z żołnierzami. Wcześniej planowano wizytę w stolicy Grenlandii Nuuk oraz obejrzenie corocznego wyścigu psich zaprzęgów w miasteczku Sisimut, ale zrezygnowano z tych planów.

    Amerykańska delegacja nie została formalnie zaproszona na wyspę. Odchodzący premier Grenlandii Mute B. Egede uznał wizytę za agresywną i prowokacyjną. Polityk przekonywał też, że grenlandzcy politycy są zajęci rozmowami o utworzeniu nowego rządu. Natomiast mieszkańcy Sisimiut zapowiadali antyamerykańskie demonstracje. Krytycznie o wizycie amerykańskiej delegacji wypowiedziała się również premierka Danii Mette Frederiksen, mówiąc w tym kontekście o „niedopuszczalnej presji”.

    W kontekście polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, wizyta wiceprezydenta USA na Grenlandii jest ważnym wydarzeniem, które może mieć dalekosiężne konsekwencje. Jak podaje The New York Times, w 2020 roku prezydent Trump rozważał możliwość kupienia Grenlandii od Danii. Choć ta propozycja spotkała się z zdecydowanym sprzeciwem, to jednak wywołała gorącą dyskusję na temat przyszłości tego terytorium. Według danych Bloomberg, wartość surowców naturalnych na Grenlandii szacowana jest na ponad 100 miliardów dolarów.

    W związku z tym, władze USA coraz bardziej zainteresowane są rynkiem arktycznym, który może stać się nowym frontem w wyścigu o wpływy na świecie. Jak podaje Reuters, w 2022 roku Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w Arktyce, w tym na Grenlandii, w odpowiedzi na rosnącą aktywność Rosji i Chin w regionie. Według The Wall Street Journal, koszty utrzymania amerykańskiej bazy wojskowej na Grenlandii wynoszą około 100 milionów dolarów rocznie.

    W tej sytuacji, przyszłość Grenlandii staje się coraz bardziej niepewna. Czy mieszkańcy wyspy zdecydują się na niezależność od Danii i zostaną pod opieką Stanów Zjednoczonych, czy też pozostaną pod wpływem duńskim? Jakie będą konsekwencje takiego wyboru dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie? Na te i wiele innych pytań będziemy musieli czekać na odpowiedzi w przyszłości.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Polityczne Starcia

    Debata Prezydencka: Zarzuty w kierunku Karola Nawrockiego

    Wybory prezydenckie 2024: Ostatnia prosta kampanii wyborczej

    Wybory Prezydenckie 2024: Debata Kandydatów na Prezydenta

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.