Polska gospodarka stoi przed wyzwaniem deregulacji, której celem jest ograniczenie biurokracji i poprawa warunków dla firm, szczególnie z sektora MŚP. Pierwszy pakiet deregulacyjny, przyjęty przez Sejm, obejmuje około 40 zmian, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Pakiet ten został wysłany do Senatu i ma być rozpatrywany w połowie maja.
Cele Deregulacji
Celem deregulacji jest uproszczenie przepisów i wprowadzenie rozwiązań, które będą wspierać, a nie niszczyć i ograniczać polskie firmy. Zmiany przewidziane w pakiecie dotyczą nowych zasad kontroli przedsiębiorców, np. skrócenia maksymalnego czasu kontroli z 12 do 6 dni i dostosowania ich częstotliwości do stopnia ryzyka związanego z daną działalnością. Ponadto, wprowadzono obowiązek doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy potrzebnych informacji i dokumentów.
Nowe Rozwiązania
Wśród nowych rozwiązań znalazły się elektronizacja postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą, wezwania miękkie, czyli możliwość wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania, oraz doprecyzowanie zasad tworzenia przyjaznego prawa gospodarczego. Te zmiany mają na celu usprawnienie przebiegu postępowań administracyjnych i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.
Dalsze Planu Deregulacji
Rząd zapowiada, że pierwszy pakiet deregulacyjny to dopiero początek. Trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi, które mają objąć ponad 120 ustaw. Wśród nich znajdują się Kodeks karny, prawo zamówień publicznych, ustawa o przedsiębiorcach. Zespół Rafała Brzoski przygotował ponad 200 propozycji zmian, z czego ponad 60 proc. zostało przyjętych do realizacji.
Wpływ Deregulacji na Gospodarkę
Deregulacja ma wpłynąć pozytywnie na polską gospodarkę, szczególnie na sektor MŚP. Zmiany przewidziane w pakiecie mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zmniejszyć biurokrację. Według szacunków, deregulacja może przynieść oszczędności w wysokości ponad 1 mld zł rocznie.
Statystyki i Dane
Poniżej przedstawiamy statystyki i dane dotyczące deregulacji w Polsce:
* Około 40 zmian w pierwszym pakiecie deregulacyjnym
* Ponad 120 ustaw objętych planem deregulacji
* 60 proc. propozycji zmian przyjętych do realizacji
* Oszczędności w wysokości ponad 1 mld zł rocznie
* 12 dni – maksymalny czas kontroli przed deregulacją
* 6 dni – maksymalny czas kontroli po deregulacji
Wnioski
Wnioski z pierwszego pakietu deregulacyjnego są pozytywne. Deregulacja ma na celu usprawnienie przebiegu postępowań administracyjnych i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Rząd zapowiada, że pierwszy pakiet deregulacyjny to dopiero początek i trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.