8 maja 1945 roku, dokładnie 80 lat temu, Niemcy podpisały akt kapitulacji, kończąc II wojnę światową w Europie. Dzień Zwycięstwa jest wyjątkowym dniem w historii Polski i świata. W tym dniu, po latach walk i cierpienia, Niemcy złożyły broń, a Aliali mogli świętować zwycięstwo.
Przebieg wojny
Wojna w Europie trwała od 1939 roku. Niemcy, pod przywództwem Adolfa Hitlera, rozpoczęły agresję na sąsiednie kraje, w tym Polskę. Związek Sowiecki, pod przywództwem Józefa Stalina, również brał udział w wojnie, początkowo jako sojusznik Niemiec, a później jako ich przeciwnik. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja również weszły do wojny, walcząc przeciwko Niemcom.
Ostatnie dni wojny
W kwietniu 1945 roku, Armia Czerwona oraz 1. Armia WP przekroczyły Odrę i przełamały niemiecką obronę. 25 kwietnia został zamknięty pierścień okrążenia wokół Berlina, a artyleria radziecka rozpoczęła ostrzał miasta. 30 kwietnia Hitler popełnił samobójstwo, a jego następcą został Karl Dönitz.
Kapitulacja Niemiec
7 maja 1945 roku, w Reims, Niemcy złożyły kapitulację. Akt kapitulacji został podpisany przez Wilhelma Keitla, Hansa-Georga von Friedeburga i Hansa-Jürgena Stumpffa. Aliani reprezentowali Walter Bedell Smith i Iwan Susłoparow. 8 maja, w Berliner Karlshorst, miała miejsce ceremonia podpisania aktu kapitulacji. Marszałek Gieorgij Żukow i generał Arthur Tedder reprezentowali aliantów.
Skutki wojny
Wojna pochłonęła ponad 50 milionów ofiar, w tym 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Polska straciła ponad 20% swojej populacji. Wojna doprowadziła również do zniszczenia wielu miast i wsi, a także do przesiedlenia milionów ludzi.
Dzień Zwycięstwa w Polsce
W Polsce, Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym. W tym dniu, Polacy wspominają o ofiarach wojny i bohaterach, którzy walczyli o wolność i niezależność kraju. Prezydent RP i Premier RP składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Znaczenie Dnia Zwycięstwa
Dzień Zwycięstwa jest dniem ważnym dla Polski i świata. Jest to dzień, w którym można wspomnieć o ofiarności i bohaterstwie ludzi, którzy walczyli przeciwko tyranii i zniszczeniu. Jest to również dzień, w którym można przypomnieć o ważności pokoju i współpracy między narodami.