Aktualny stan prawny jest niepełny i niejasny. Dotychczas stosowane przepisy z 1959 roku są przestarzałe i nie odpowiednie do dzisiejszych realiów prawnych i społecznych. Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w zakresie stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów. Kluczową zmianą będzie wprowadzenie elektronicznej karty zgonu, a także elektronicznej karty urodzenia i karty martwego urodzenia.
Nowe przepisy określą również, kto będzie odpowiedzialny za stwierdzenie i udokumentowanie zgonu, oraz jaki będzie zakres ich obowiązków. Celem jest także uzyskanie dokładniejszych informacji o przyczynach zgonów. Ministerstwo Zdrowia chce również uregulować rolę lekarza koronera w sytuacjach, gdy trudno jest ustalić lekarza prowadzącego zmarłego. Projekt odnosi się także do sytuacji stwierdzania zgonu i sporządzania dokumentacji w przypadku śmierci polskich żołnierzy lub pracowników cywilnych podczas misji zagranicznych.
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji dotyczącej zgonów i urodzeń ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych medycznych, oraz szybsze ich wykorzystanie do celów statystycznych. Ministerstwo Zdrowia uważa, że dzięki tym zmianom będziemy mieli jasne i spójne prawo dotyczące wszystkich kwestii związanych ze stwierdzaniem zgonów, również w wyjątkowych okolicznościach.
Planuje się, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim lub czwartym kwartale 2025 roku. To oznacza, że już wkrótce Polska będzie miała nowoczesne i efektywne rozwiązania dotyczące dokumentowania zgonów i zbierania statystyk. Dzięki temu będziemy mogli lepiej understandszyć przyczyny zgonów i wykorzystywać te informacje do poprawy jakości opieki zdrowotnej w kraju.
Dane liczbowe dotyczące zgonów w Polsce są niestety dość wysokie. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku zmarło w Polsce ponad 430 tysięcy osób. To oznacza, że średnio co minutę umiera w Polsce około 7 osób. Dzięki nowemu projektowi ustawy będziemy mogli lepiej śledzić te dane i wykorzystywać je do poprawy jakości opieki zdrowotnej w kraju.
Warto zauważyć, że nowy projekt ustawy jest kilkunastą próbą reformy systemu dokumentowania zgonów w Polsce. Poprzednie próby reformy nie były skuteczne, a system pozostawał niesprawny. Dlatego nowy projekt ustawy jest ważnym krokiem w kierunku nowoczesnego i efektywnego systemu dokumentowania zgonów w Polsce.
Podsumowanie jest zbędne, bo treść jest tak obszerna, że nie potrzeba go.