W nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce, kandydaci starają się przekonać wyborców do swojej kandydatury. Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, w swoim ostatnim wpisie na platformie X, sugeruje, że wybór powinien być prosty, jeśli tylko jeden z kandydatów jest uczciwy. Ale co tak naprawdę decyduje o naszym głosie?
W poniedziałek o godz. 20 rozpoczęła się debata prezydencka TVP, której współorganizatorami są TVN i Polsat. W debacie wzięło udział 13 kandydatów na prezydenta, czyli wszyscy zarejestrowani przez PKW pretendenci do tego urzędu. Debatę prowadzili: Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) oraz Piotr Witwicki (Polsat News).
Kandydaci na prezydenta to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).
Według sondaży, Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki są największymi faworytami do wygrania wyborów. Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, która obecnie sprawuje władzę w Polsce. Nawrocki jest kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość, które jest obecnie u władzy w Polsce.
Wybory prezydenckie w Polsce są ważne, ponieważ prezydent ma duże uprawnienia, w tym prawo do wydawania ustaw i nominowania ministrów. Wybory odbędą się w dwóch turach: pierwsza tura odbędzie się w niedzielę, a druga tura odbędzie się w następną niedzielę, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów w pierwszej turze.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce jest ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania. W wyborach prezydenckich w 2015 roku, frekwencja wyborcza wyniosła 48,9%. W wyborach prezydenckich w 2020 roku, frekwencja wyborcza wyniosła 64,5%.
Wybory prezydenckie są ważne, ponieważ decydują o kierunku, w którym Polska będzie się rozwijać w najbliższych latach. Kandydaci obiecują zmiany w różnych obszarach, od gospodarki po ochronę środowiska. Wyborcy muszą zadecydować, który z kandydatów jest najbardziej godny zaufania i który ma największe szanse na wygranie wyborów.
Warto pamiętać, że wybory prezydenckie są niezwykle ważne dla przyszłości Polski. Wyborcy muszą być świadomi swoich praw i obowiązków, a także muszą wziąć udział w wyborach, aby mieć wpływ na kierunek, w którym Polska będzie się rozwijać.