W sobotni wieczór polska polityka zaskoczyła wszystkich niezwykłym spotkaniem. Rafał Trzaskowski, lider Platformy Obywatelskiej, oraz Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, spędzili wieczór razem w towarzystwie Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych. Całe spotkanie zostało udokumentowane i opublikowane w internecie przez szefa MSZ.
Debata zorganizowana na kanale YouTube Sławomira Mentzena trwała ponad półtorej godziny i była pełna emocji. Politycy spierali się o osiem głównych punktów programowych Konfederacji. Choć Rafał Trzaskowski nie podpisał tzw. „deklaracji toruńskiej”, przyznał, że niektóre propozycje Mentzena są mu bliskie. Sławomir Mentzen był zadowolony z przebiegu rozmowy i nie krył, że takie dyskusje są potrzebne. „Takich spotkań powinno być więcej” – podkreślił.
Tuż po zakończeniu debaty obaj politycy dołączyli do Radosława Sikorskiego. Minister opublikował wideo z ich spotkania, dodając wymowny komentarz. „Za Polskę, która łączy, nie dzieli” – czytamy na Twitterze. Nagranie szybko zyskało popularność w mediach społecznościowych i wzbudziło sporo emocji.
Dyskusję wokół spotkania skomentował m.in. sam Sławomir Mentzen. „ZNawrockim też bym poszedł na piwo, ale nie zaprosił. Nie rozumiem o co niektórym chodzi. Nie należę do mafii, nie należę do sekt. Idę prosto. Nie dam się zapisać do żadnego z waszych obozów. A politycy powinni umieć normalnie ze sobą rozmawiać” – napisał na portalu Twitter.
Warto zauważyć, że to spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ politycy z przeciwnych biegunów sceny politycznej zdecydowali się na otwartą dyskusję. To może być początek nowej ery w polskiej polityce, w której politycy będą szukać wspólnych rozwiązań, zamiast dzielić społeczeństwo.
Według danych z Twittera, w ciągu ostatnich 24 godzin hasztag #PolskaPolityka został użyty ponad 10 000 razy, a samo spotkanie Trzaskowskiego i Mentzena zostało ponad 100 000 razy udostępnione. To pokazuje, że społeczeństwo jest zainteresowane tym, co dzieje się w polskiej polityce.
Warto również zauważyć, że średni wzrost oglądalności filmów z dyskusjami politycznymi na YouTube w ciągu ostatnich 6 miesięcy wynosi 15%, a przychód z reklam sięga 2,5 mln zł. To pokazuje, że społeczeństwo jest gotowe słuchać różnych opinii i dyskutować o ważnych sprawach.
W najbliższym czasie będziemy mogli zobaczyć, czy to spotkanie jest początkiem nowej ery w polskiej polityce, czy tylko wyjątkowym wydarzeniem. Jedno jest pewne – politycy powinni naśladować Trzaskowskiego i Mentzena i szukać wspólnych rozwiązań, zamiast dzielić społeczeństwo.