1 lipca br. doszło do ataku dronów na zakłady elektromechaniczne „Kupol” w rosyjskim Iżewsku, które produkują m.in. systemy rakietowe Tor-M2 i Osa-AKM. W wyniku eksplozji zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Atak ten stanowi nowy etap konfliktu na Ukrainie, który zaostrza się z każdym dniem.
Gubernator Udmurtii Aleksandr Breczałow poinformował, że rano 1 lipca „jedno z przedsiębiorstw w Iżewsku” zostało zaatakowane przez ukraińskie bezzałogowce. W swoim komunikacie nie podał nazwy zakładu, ale zaznaczył, że kilka osób zostało poszkodowanych, wybuchł pożar, a wszystkie służby ratunkowe pracują na miejscu. Pracownicy zakładu zostali ewakuowani, a poszkodowani otrzymują pomoc medyczną.
Kanały w serwisie Telegram ujawniły, że celem ataku był elektromechaniczny zakład „Kupol” – producent zaawansowanych systemów obrony powietrznej i dronów. Kanał Exilnova+ opublikował zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia, na których widać pożar i słychać kilka eksplozji. Z kolei „Astra” i „Agenstwo” potwierdziły geolokalizację nagrań – uderzenie rzeczywiście nastąpiło w obrębie zakładów „Kupol”.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przyznała się do przeprowadzenia ataku, podając, że co najmniej dwa drony-kamikadze An-196 Lutyj trafiły w fabrykę, wywołując pożar. Elektromechaniczne zakłady „Kupol” w Iżewsku należą do rosyjskiego koncernu „Ałmaz-Antej” i są objęte sankcjami USA oraz Unii Europejskiej.
Produkują one przeciwlotnicze zestawy rakietowe Tor-M2 i Osa-AKM, pokładową aparaturę dla rakiet, urządzenia celownicze, a także bezzałogowce. Wśród nich znajduje się m.in. dron uderzeniowy Harpia-A1, skonstruowany na bazie chińskich silników i komponentów.
To nie pierwszy raz, kiedy zakład znalazł się na celowniku ukraińskiego wojska – w listopadzie 2024 roku w wyniku podobnego ataku ranny został pracownik hali zajmującej się produkcją dronów. W ostatni weekend drony wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) znów przeprowadziły udany nalot na cele na okupowanym Krymie, zniszczyły m.in. kilka radarów, a także trafiły samolot Su-30.
Atak na zakłady „Kupol” jest dowodem na to, że Ukraina zdecydowała się na zwiększenie aktywności wojskowej w odpowiedzi na rosyjską agresję. Wojna na Ukrainie zaostrza się z każdym dniem, a liczba ofiar stale rośnie. Według danych ONZ, od początku konfliktu zginęło już ponad 10 tysięcy ludzi, a ponad 20 tysięcy zostało rannych.
Rosja i Ukraina kontynuują walki o kontrolę nad terytorium Ukrainy, a międzynarodowa społeczność coraz częściej domaga się zakończenia konfliktu i ustalenia warunków pokojowych. Jednakże, atak na zakłady „Kupol” pokazuje, że wojna na Ukrainie jeszcze się nie skończyła, a konflikt między Rosją a Ukrainą zaostrza się z każdym dniem.
W tej sytuacji niezależne źródła informacji stają się coraz bardziej ważne, aby monitorować sytuację na Ukrainie i informować o wydarzeniach, które się tam rozgrywają. Atak na zakłady „Kupol” jest dowodem na to, że wojna na Ukrainie zaostrza się z każdym dniem, a liczba ofiar stale rośnie.
Źródła:
* „Astra”
* „Agenstwo”
* Exilnova+
* Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
* ONZ
* „Rosyjski koncern „Ałmaz-Antej””
Słowa kluczowe: atak na zakłady „Kupol”, drony-kamikadze, Ukraina, Rosja, konflikt, wojna, sankcje, Unia Europejska, USA.