Prezydent elekt Karol Nawrocki obsadza pierwszy ważny urząd. Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego ma zostać Sławomir Cenckiewicz. Ta decyzja budzi jednak wiele kontrowersji, zwłaszcza z powodu prokuratorskich zarzutów, jakie ciążą na Cenckiewiczu.
Kontrowersje wokół Sławomira Cenckiewicza
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że „do tej pory jego postawę często oceniał bardzo krytycznie”. Cenckiewicz jest znanym historykiem i politologiem, ale jego przeszłość jest obciążona kontrowersjami. W 2008 roku opublikował książkę „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, w której stwierdził, że Lech Wałęsa był agentem SB o kryptonimie „Bolek”. Główny zainteresowany zaprzeczał tym informacjom, a Cenckiewiczowi zarzucił fałszowanie dokumentów.
Proces sądowy i wyrok
Spór doprowadził do wieloletniego procesu sądowego, który ostatecznie zakończył się w maju 2025 roku wygraną Cenckiewicza. Warszawski sąd apelacyjny w procesie o ochronę dóbr osobistych nakazał byłemu prezydentowi RP m.in. przeproszenie Cenckiewicza i wpłacenie 30 tys. zł na wybrany przez niego cel społeczny.
Doświadczenie Cenckiewicza
Cenckiewicz ma doświadczenie w pracy w instytucjach państwowych, m.in. jako przewodniczący Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, doradca Antoniego Macierewicza, wiceministra obrony narodowej oraz pełnomocnika ds. organizacji Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Był także dyrektorem Centralnego Archiwum Wojskowego i Pełnomocnikiem MON ds. Reformy Archiwów Państwowych.
Zarzuty prokuratorskie
W maju 2025 roku Cenckiewiczowi postawiono zarzuty dotyczące pomocnictwa w ujawnieniu fragmentów planów operacyjnych Wojska Polskiego oraz wykorzystania tajnych planów WP w serialu TVP „Reset”. Prokuratura okręgowa w Warszawie stwierdziła, że Cenckiewicz „działał w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla siebie i b. szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz na szkodę interesu publicznego”.
Reakcja Cenckiewicza
Cenckiewicz zareagował na zarzuty, stwierdzając, że „jest dumny z zarzutów, które postawiła mu prokuratura”. Przed budynkiem prokuratury czekała na niego grupa kilkudziesięciu osób, wśród nich były premier Mateusz Morawiecki, Karol Nawrocki, Mariusz Błaszczak oraz inni politycy PiS.
Nowe wyzwania dla Cenckiewicza
Jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Cenckiewicz będzie musiał zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa, w tym za ochronę informacji niejawnych i przeciwdziałanie zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym. Będzie także musiał współpracować z innymi instytucjami państwowymi, takimi jak Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Policja.
Wymagania stanowiska
Stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie bezpieczeństwa państwa. Osoba na tym stanowisku musi także posiadać poświadczenie bezpieczeństwa, które jest wymagane przy dostępie do dokumentów niejawnych.
Zarzuty Marszałka Sejmu
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził, że Cenckiewicz nie ma odpowiednich kompetencji do objęcia stanowiska szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Hołownia powiedział, że „potrzebujemy tam wybitnego specjalisty od przyszłości, a nie specjalisty od przeszłości”. Dodał, że Cenckiewicz jest „specjalistą od spraw przeszłości” i nie ma odpowiedniej wiedzy o zagrożeniach współczesnego czasu i polu walki XXI wieku.
Reakcje polityków
Decyzja prezydenta elekt Karola Nawrockiego o powołaniu Cenckiewicza na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się z różnymi reakcjami polityków. Premier Mateusz Morawiecki i inni politycy PiS poparli Cenckiewicza, natomiast opozycja zwróciła uwagę na kontrowersje wokół jego osoby.