Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Polskie Piramidy: Odkrycie Megalitycznych Grobowców w Parku Krajobrazowym

    Polskie Piramidy: Odkrycie Megalitycznych Grobowców w Parku Krajobrazowym

    Damian Pośpiech2025-07-14
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W Parku Krajobrazowym im. gen. Dezyderego Chłapowskiego dokonano niezwykłego odkrycia, które pozwoliło naukowcom lepiej zrozumieć historię i kulturę dawnych społeczności zamieszkujących te ziemie. Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego odkryli tajemnicze ziemne nasypy, które okazały się być megalitami – monumentalnymi grobowcami pochodzącymi z neolitu, czyli sprzed około 5500 lat.

    Odkrycia dokonano w miejscowości Wyskoć (gmina Kościan) za pomocą teledetekcyjnej analizy krajobrazu. Następnie, badania wykopaliskowe na stanowisku przeprowadzono w ramach obozu naukowego Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, kierowanego przez dr Danutę Żurkiewicz i dr hab. Iwonę Sobkowiak-Tabakę, prof. UAM. Weryfikacja archeologiczna dwóch obiektów potwierdziła przypuszczenia odkrywców, iż są to długie grobowce ziemne, zbudowane przez ludność kultury pucharów lejkowatych, która zamieszkiwała te ziemie w IV tysiącleciu p.n.e..

    Grobowce megalityczne typu kujawskiego uznawane są za jedne z największych konstrukcji sepulkralnych wznoszonych w pradziejach w Polsce. Wznoszono je na planie silnie wydłużonego trójkąta, z czołem (podstawą) o szerokości kilkunastu metrów i wysokości około 4 metrów. Nasyp stopniowo zwężał się i obniżał, przechodząc w tzw. ogon. W czole megalitu lokowano największe głazy o masie dochodzącej do kilku ton, które układano pionowo i stabilizowano lub podwyższano mniejszymi kamieniami. Czoło megalitu skierowane było na wschód, a ogon na zachód.

    Przypuszcza się, że taka forma grobowców miała nawiązywać kształtem do budowanych przez wcześniejsze kultury neolityczne długich domów trapezowatych. W grobowcach umieszczano najczęściej jeden pochówek szkieletowy, z ciałem zmarłego układanym w pozycji wyprostowanej na wznak z nogami skierowanymi w stronę czoła megalitu, czyli na wschód. Wyposażano w dary grobowe i otaczano osobną obstawą kamienną, czasami nakrywano brukiem.

    W przypadku odkrytego megalitu, szkielet pewnie się już nie zachował, ale dary grobowe mogły. Potencjalnie mogłyby to być siekierki kamienne, topory, ceramika albo charakterystyczne naczynia gliniane, w tym tzw. flasza z kryzą – niewielkie naczynie w kształcie makówki, sugerujące używanie opium. Być może jakieś ozdoby już miedziane.

    Odkrycie megalitycznych grobowców w Parku Krajobrazowym im. gen. Dezyderego Chłapowskiego jest ważnym wydarzeniem dla nauki i kultury, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć historię i kulturę dawnych społeczności zamieszkujących te ziemie. Dzięki tym odkryciom, możemy dowiedzieć się więcej o życiu i zwyczajach ludzi, którzy żyli na naszych ziemiach tysiące lat temu.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Bezpieczeństwo na plaży: ryzyko kopania dołów

    Rekonstrukcja rządu: fakt czy fikcja?

    Bezpieczeństwo na torach: Incydent w Małopolsce ujawnia słabości systemu kolejowego

    Bezpieczeństwo na drogach: Czy moglibyśmy jeszcze raz pohandlować o ochronie życia na polskich drogach? W Polsce, w ciągu jednego tygodnia, może dojść do kilku wypadków drogowych, które kończą się śmiercią ludzi. Tak właśnie stało się w przypadku tragedii na Wisłostradzie, gdzie zginęły dwie osoby – 45-letni mężczyzna i jego 13-letni syn.

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    legaartis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.