Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Autorytaryzm na Ukrainie: Czy rząd Zełenskiego wykorzystuje wojnę do tłumienia krytyki?

    Autorytaryzm na Ukrainie: Czy rząd Zełenskiego wykorzystuje wojnę do tłumienia krytyki?

    Damian Pośpiech2025-07-18
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Biedronka
    Biedronka

    W Ukrainie trwająca wojna z Rosją stała się pretekstem do wprowadzenia nadzwyczajnych pełnomocnictw, które zdaniem opozycji i obserwatorów są wykorzystywane do marginalizowania krytyków i konsolidowania władzy przez rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ostatnie akcje policyjne przeciwko czołowym postaciom życia publicznego, w tym Witalijowi Szabuninowi i Ołeksandrowi Kubrakowowi, wzbudziły obawy o autorytaryzm w kraju.

    Zełenski i jego doradcy są oskarżani o wykorzystywanie wojny do uciszania liderów społeczeństwa obywatelskiego i konsolidowania władzy. Władze utrzymują, że akcje policyjne były konieczne do ścigania przestępstw, ale opozycja twierdzi, że są one motywowane politycznie.

    Szabunin, znany działacz antykorupcyjny, oświadczył, że rewizja w jego domu była zemstą za ujawnianie przypadków korupcji. Kubrakow, były minister infrastruktury, również twierdzi, że rewizja w jego domu była motywowana politycznie.

    Dyplomaci z krajów G7 są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie, ale nie chcą krytykować rządu Zełenskiego, gdy Ukraina jest pod nieustannym rosyjskim ostrzałem. Jeden z ambasadorów powiedział, że trudno krytykować Ukrainę w takim momencie, ale trzeba zachować delikatną równowagę między krytyką a wsparciem.

    NABU, ukraińskie biuro antykorupcyjne, jest prześladowane przez władze, a jego dyrektorka, Daria Kałeniuk, ostrzega, że instytucje demokratyczne są zagrożone. Kałeniuk twierdzi, że jeśli instytucje mające gwarantować zachowanie równowagi politycznej zostaną przeobrażone w narzędzia polityczne, Ukraina może stracić demokratyczny rdzeń.

    Ukraina od 2014 roku walczy o demokrację i praworządność, ale obecna sytuacja wskazuje, że rząd Zełenskiego może wykorzystywać wojnę do tłumienia krytyki i konsolidowania władzy. Ludzie na Ukrainie obawiają się, że demokratyczne wartości są zagrożone i że rząd może przekształcić się w autorytaryzm.

    Według danych z 2022 roku, 73% Ukraińców twierdzi, że wojna z Rosją jest głównym problemem w kraju, ale 55% twierdzi, że korupcja jest drugim co do ważności problemem. 64% Ukraińców twierdzi, że rząd nie robi wystarczająco dużo, aby zwalczyć korupcję.

    Władze na Ukrainie muszą zachować delikatną równowagę między krytyką a wsparciem, aby zachować demokrację i praworządność w kraju. Zachód, w tym Stany Zjednoczone, muszą również zachować równowagę między wsparciem dla Ukrainy a krytyką władz, aby pomóc Ukrainie zachować demokrację.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Sprawiedliwość dla Izabeli: Wyrok w sprawie śmierci 30-letniej kobiety

    Nowy Rozdział w Polityce Ukrainy

    Polska wywalczyła najwięcej pieniędzy w Unii Europejskiej: Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości fakt, iż Polska „wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE”. Taka opinia jest wynikiem propozycji nowego budżetu UE na lata 2028-2034, który zakłada przyznanie Polsce ponad 100 mld euro z polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej.

    Węgry a Ukraina: Eskalacja Napięć

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    legaartis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.