W Polsce, branża górnicza jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki, jednak jej rozwój wiąże się również z ryzykiem wypadków i tragedii. W ostatnich miesiącach, w kopalniach prowadzonych przez spółkę Węglokoks-Kraj, doszło do kilku poważnych zdarzeń, które wzbudziły znaczne zaniepokojenie mieszkańców regionu.
W czwartek, po południu, mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast odczuli silny wstrząs, który nastąpił w kopalni Bobrek. Jak poinformował prezes spółki Węglokoks-Kraj, Grzegorz Wacławek, wstrząs nie przyniósł skutków na dole, a załogę wycofano z obszaru zagrożenia. Jednak, jak wiadomo, to nie pierwszy raz, kiedy w tej kopalni doszło do podobnego zdarzenia.
Wstrząsy w kopalni Bobrek: co mogło spowodować tragedię?
W marcu br., w drążonym chodniku 1M kopalni Bobrek, wystąpił wstrząs o sile 2×10 do potęgi 6 dżula. W chodniku przebywało 14 pracowników, z których sześciu zostało bezpośrednio objętych skutkami wstrząsu. Niestety, jeden z górników zmarł w trakcie akcji ratowniczej. Po tym zdarzeniu, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, wstrzymał prowadzenie robót w tym rejonie, czyniąc jednym z warunków wznowienia prac uzyskanie przez przedsiębiorcę pozytywnej opinii komisji ds. zagrożeń w zakładach górniczych.
Bezpieczeństwo górników w Polsce: jakie są normy i standardy?
W Polsce, branża górnicza jest objęta specjalnymi normami i standardami, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracowników. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. w Polsce doszło do 344 wypadków przy pracy w kopalniach, w wyniku których zginęło 17 osób, a 341 zostało rannych.
Aby zapobiec takim tragediom, w Polsce funkcjonuje system inspekcji górniczej, która ma za zadanie monitorować i kontrolować przestrzeganie norm i standardów bezpieczeństwa w kopalniach. Dodatkowo, przedsiębiorstwa górnicze są zobowiązane do przeprowadzenia regularnych szkoleń i ćwiczeń, które mają przygotować pracowników do sytuacji awaryjnych.
Węglokoks-Kraj: plan likwidacji kopalni Bobrek-Piekary
W połowie br., władze Węglokoksu-Kraj poinformowały, że kopalnia Bobrek-Piekary będzie fedrowała do końca 2025 r., a potem rozpocznie się jej likwidacja. Decyzja ta została podjęta w związku z negatywną opinią komisji powołanej przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, dotyczącą możliwości bezpiecznego prowadzenia robót górniczych.
W związku z tym, Węglokoks-Kraj zapewnił, że przeprowadzi proces likwidacji w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej z 28 maja 2021 r., z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych w całym okresie likwidacji.
Wnioski i rekomendacje
Aby chronić życie górników w Polsce, należy przede wszystkim zapewnić przestrzeganie norm i standardów bezpieczeństwa w kopalniach. Dodatkowo, przedsiębiorstwa górnicze powinny inwestować w szkolenia i ćwiczenia, które mają przygotować pracowników do sytuacji awaryjnych. Również, powinny być wspierane inicjatywy, które mają promować kulturę bezpieczeństwa w branży górniczej.
Źródła:
– Węglokoks-Kraj
– Główny Urząd Statystyczny
– Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach