Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Bezpieczeństwo NATO: co się zmienia?

    Bezpieczeństwo NATO: co się zmienia?

    Damian Pośpiech2025-03-09
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Biedronka Sklep

    W ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone poinformowały swoich sojuszników z NATO, że planują wycofać się z planowania przyszłych ćwiczeń wojskowych w Europie. Ta informacja została przekazana przez portal „Moscow Times”, który powołał się na szwedzkie media. Jednocześnie, prezydent USA Donald Trump rozważa radykalną rewizję gwarancji bezpieczeństwa, która mogłaby mieć znaczący wpływ na przyszłość NATO.

    Gwarancje bezpieczeństwa: nowe podejście

    Zgodnie z planem Białego Domu, Stany Zjednoczone mogłyby odmówić obrony krajów sojuszniczych, jeśli te nie spełniają wymogu określonych wydatków na cele wojskowe. Oznacza to, że państwa NATO musiałyby zwiększyć swoje wydatki na obronność, aby zachować gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA. Warto przypomnieć, że Donald Trump od dawna domaga się, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do 5% PKB, podczas gdy obecnie tylko 23 z 32 krajów spełniają próg 2% PKB.

    Wydatki na obronność: dane liczbowe

    Według danych, tylko pięć państw – Estonia, Grecja, Łotwa, Polska i Stany Zjednoczone – przeznaczyło na ten cel więcej niż 3% PKB. Liderem w tym zakresie jest Polska, która wydaje na obronność aż 4,12% PKB. Warto zauważyć, że Polska jest jednym z nielicznych państw NATO, które spełniają wymóg 2% PKB na wydatki wojskowe.

    Ćwiczenia wojskowe: zmiany w polityce

    Biały Dom planuje również zmianę polityki dotyczącej udziału USA w ćwiczeniach wojskowych NATO. Wspólne manewry miałyby być przeprowadzane przede wszystkim z tymi krajami, które spełniają kryteria dotyczące inwestycji w obronność. Oznacza to, że USA będą faworyzować państwa, które wydają więcej na obronność, a tym samym są bardziej gotowe do współpracy w ramach NATO.

    Wycofanie wojsk amerykańskich: scenariusze

    W tym kontekście, dziennik „The Telegraph” informował wcześniej, że Donald Trump rozważa możliwość wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec. Obecnie na terytorium Niemiec stacjonuje około 35 tysięcy żołnierzy amerykańskich, jednak według gazety mogą oni zostać przeniesieni na Węgry. Taki ruch mógłby mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo Europy, a także na relacje między USA a NATO.

    Kompromis: nowe propozycje

    Źródła „Financial Times” donoszą, że Donald Trump może pójść na kompromis i obniżyć żądania dotyczące wydatków na obronność do 3-3,5% PKB. Taka decyzja mogłaby być korzystna dla państw NATO, które nie są w stanie spełnić wymogu 5% PKB. Jednocześnie, USA nadal będą zachęcać państwa do zwiększania wydatków na obronność, aby zapewnić bardziej skuteczną współpracę w ramach NATO.

    Warto zauważyć, że bezpieczeństwo NATO jest ważnym tematem w debacie publicznej, a decyzje Donalda Trumpa mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość Europy. Dlatego też, ważne jest, aby państwa NATO były gotowe do współpracy i wspólnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na kontynencie europejskim.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Nowe Zasady Finansowania Opieki Specjalistycznej

    Kto zostanie nowym papieżem?

    Koalicja Obywatelska liderem sondaży: Czy to oznacza zmianę na scenie politycznej w kraju? Według najnowszych danych ze sondażu wyborczego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, Koalicja Obywatelska (KO) powróciła na fotel lidera poparcia. Aż 30,4 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na KO, podczas gdy 27,3 proc. osób chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

    Wybory prezydenckie 2025: ostatni tydzień na zapisy zagranicy

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.