W Polsce, w ciągu ostatnich lat, odnotowano wzrost liczby wypadków drogowych, w których uczestniczyli piesi. Najnowszy przypadek miał miejsce w miejscowości Dawidy, powiecie pruszkowskim, gdzie pieszy został potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych przez kierowcę samochodu marki Opel. Pieszy, który jest w stanie krytycznym, został przewieziony do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Według danych zebranych przez Polską Policję, w 2020 roku na polskich drogach doszło do 3441 wypadków, w których uczestniczyli piesi. W wyniku tych wypadków 434 pieszych zginęło, a 3242 zostało rannych. 95% tych wypadków miało miejsce w obszarach miejskich, a 62% na oznakowanych przejściach dla pieszych.
W związku z tym wypadkiem, na miejscu pracy wykonują służby, a kierowca jest trzeźwy. Ulica Warszawska jest zablokowana w obu kierunkach, co powoduje utrudnienia w kursowaniu linii 715 i 815, obsługiwanych przez Warszawski Transport Publiczny. Autobusy linii 715 są kierowane objazdem przez ulice Baletową, Starzyńskiego, Miklaszewskiego i Długą. WTP informuje, że możliwe są opóźnienia do 20 minut.
Ten tragiczny wypadek powinien nas skłonić do refleksji nad bezpieczeństwem pieszych na drogach. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, piesi są grupą szczególnie narażoną na ryzyko wypadków drogowych. W związku z tym, Rządowe CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO prowadzi kampanię edukacyjną, skierowaną do pieszych, kierowców i innych użytkowników dróg, aby zwiększyć świadomość zagrożeń i poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Statystyki pokazują, że 74% wypadków drogowych z udziałem pieszych ma miejsce w godzinach wieczornych i nocnych, a 56% wypadków jest wynikiem nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i kierowcy zdawali sobie sprawę z zagrożeń i przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
W tym kontekście, warto przypomnieć o Ustawie o ruchu drogowym, która nakłada obowiązki na kierowców, pieszych i inne osoby korzystające z dróg. Ustawa ta nakazuje kierowcom zachowanie szczególnej ostrożności wobec pieszych, a pieszym nakazuje zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Warto również wskazać, że 75% wypadków drogowych z udziałem pieszych jest wynikiem błędów ludzkich, takich jak nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, brak uwagi i niedostosowanie się do warunków ruchu. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i kierowcy zdawali sobie sprawę z Zagrożeń i przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Ten tragiczny wypadek powinien nas skłonić do refleksji nad bezpieczeństwem na drogach i przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Warto pamiętać, że życie ludzkie jest najważniejsze i że każdy z nas może być ofiarą wypadku drogowego.