Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Bezpieczna transakcja

    Bezpieczna transakcja

    Damian Pośpiech2025-04-19
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    Kupno i sprzedaż nieruchomości to złożone i ważne decyzje, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze życie. Jednym z najważniejszych aspektów tej transakcji jest zapłata ceny, która może być dla sprzedającego największym wyzwaniem. W tym artykule przedstawimy, jak przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu czy mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość nie wiązała się ona z ryzykiem dla sprzedającego.

    Zgodnie z art. 158 kodeksu cywilnego, umowa przeniesienia własności nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W przypadku niezachowania tej formy, umowa przenosząca własność nieruchomości będzie nieważna. Notariusz, jako zawód zaufania publicznego, powinien dbać o bezpieczeństwo transakcji, jednak w praktyce może dojść do sytuacji, w których nabywca będzie uchylał się od zapłaty ceny.

    Księga wieczysta i ewidencja gruntów i budynków są dokumentami, które potwierdzają tożsamość nieruchomości. Każda nieruchomość ma swoją unikalną księgę wieczystą i jest zamieszczona w ewidencji gruntów i budynków. Są to cechy właściwe jedynie konkretnej nieruchomości. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą zawarcia umowy sprzedaży, a nie dopiero z momentem zapłaty ceny wynikającej z umowy.

    Zgodnie z art. 157 par. 1 kodeksu cywilnego, własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Nie można zatem w umowie przeniesienia własności nieruchomości postanowić, że przejście własności nieruchomości na nabywcę nastąpi dopiero z momentem wpływu ustalonej w umowie ceny na rachunek bankowy sprzedającego.

    W celu uniknięcia ryzyka, sprzedający może zażądać zapłaty ceny przed podpisaniem umowy sprzedaży. Można to zrobić, umawiając się z nabywcą, że w trakcie aktu notarialnego, dokona on przelewu całości ceny na rachunek bankowy sprzedającego, a dopiero po tym, jak pieniądze wpłyną na rachunek bankowy sprzedającego, strony złożą podpisy pod umową sprzedaży nieruchomości.

    Innym sposobem zabezpieczenia transakcji jest skorzystanie z depozytu notarialnego, który pozwala sprzedającemu przekonać się, że nabywca nieruchomości dysponuje środkami na nabycie nieruchomości. Ten ostatni przed podpisaniem umowy przez sprzedającego, dokona wpłaty umówionej ceny do depozytu notarialnego, a notariusz po spełnieniu przez strony warunków uzgodnionych w protokole depozytu, dokona wypłaty środków na rzecz sprzedającego nieruchomości.

    Maksymalne stawki taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego przyjęcie na przechowanie pieniędzy w walucie polskiej lub obcej, zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z par. 6 pkt 13 rozporządzenia, maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.

    Warto zauważyć, że koszty depozytu notarialnego mogą być poniesione przez obie strony transakcji lub przez jedną ze stron. Strony mogą ustalić, który z nich poniesie te koszty, a tym samym mogą również ponieść te koszty po połowie lub może ponieść je w całości wyłącznie jedna ze stron transakcji.

    W każdym przypadku, warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać taki sposób zabezpieczenia transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Migracja w Europie: Szwecja proponuje nowe rozwiązanie

    Śmierć Sławomira Wałęsy: Tragiczne wydarzenie w rodzinie byłego prezydenta Polski

    Kryzys w Bośni i Hercegowinie: Czy kraj jest skazany na rozpad?

    Nowa Faza Konfliktu na Ukrainie: Rosja i Ukraina wciąż są w stanie nieustannego konfliktu, który trwa od lutego 2022 roku. Władimir Putin, przywódca Rosji, w wywiadzie udzielonym rosyjskiej telewizji publicznej, powiedział, że nie było potrzeby użycia broni jądrowej w Ukrainie do tej pory i wyraził nadzieję, że nie zaistnieje. Dodatkowo, Putin stwierdził, że Rosja ma wystarczająco dużo siły i środków, aby doprowadzić konflikt na Ukrainie do „logicznego zakończenia”.

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.