Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Dlaczego sondaże wyborcze mogą być niewiarygodne?

    Dlaczego sondaże wyborcze mogą być niewiarygodne?

    Damian Pośpiech2025-03-24
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Biedronka mat. pras

    Wiele osób uważa, że sondaże wyborcze są wiarygodnym źródłem informacji o nastrojach społecznych i poparciu dla poszczególnych partii czy kandydatów. Jednak, jak podkreśla politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Bartłomiej Biskup, sondaże mogą być niewiarygodne, jeśli nie są przeprowadzane w sposób odpowiedzialny i transparentny.

    Metodyka badań a wiarygodność sondaży
    Kluczowe znaczenie dla wiarygodności sondaży ma metoda badania, próba i sposób prezentacji wyników. Według dra Biskupa, aby sondaże oddawały faktyczny obraz nastrojów społecznych, należy posługiwać się wszelkimi dostępnymi technikami badawczymi. W ten sposób wyniki będą możliwie wiarygodne. Każda z technik odznacza się innymi właściwościami. Przykładowo, wywiad telefoniczny jest dużo dokładniejszy, ale dużo trudniej zdobyć respondentów, ponieważ fotowoltaika zabiła badania telefoniczne.

    Wady poszczególnych metod badań
    Badania metodą internetową przeprowadza się łatwiej, ale dają nadreprezentatywność osób z młodszych grup wiekowych i lepiej wykształconych. Co więcej, często badania te przeprowadzane są przy wykorzystaniu stałej puli respondentów, co zmniejsza ich dokładność. Badania przeprowadzane twarzą w twarz są najdroższe i mają największą liczbę odmów, choć nadal są stosowane.

    Mixed-mode – rozwiązanie dla wiarygodnych sondaży
    Według dra Biskupa, dzisiaj musimy stosować mixed-mode, czyli mieszankę technik badawczych, dlatego że żadna z nich nie daje stuprocentowo wiarygodnych wyników. Mixed-mode pozwala na uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników, ponieważ redukuje błędy związane z poszczególnymi metodami badań.

    Niewiarygodne badania przepływu elektoratu
    Niewiarygodne są również niektóre badania przepływu elektoratu – w szczególności pomiędzy kandydatami bądź partiami z małym poparciem. Badania pokazujące przepływ wyborców na małej próbie respondentów są kompletnie niewiarygodne. Statystycznie nie da się tego wiarygodnie wyliczyć. Jeśli w sondażu o próbie około 1000 osób aktywnych wyborców będzie 600, to przykładowo Adriana Zandberga popierać będzie 2 proc. respondentów, czyli zaledwie 12 osób.

    Manipulacja wynikami sondaży
    Innym aspektem, przy którym może dochodzić do manipulacji, jest prezentacja wyników sondażu. Według politologa, modelowym przykładem tego zjawiska są nieprzystające do siebie słupki w sondażach. Często kandydat, który wygrał, ma słupek dwa razy większy niż ten, który ma jedynie 10 proc. mniej głosów. Excel by nie wygenerował takich wyników. To jest obliczone na mocny komunikat medialny, a nie na to, żeby zaprezentować poprawnie badania.

    Błąd statystyczny a wiarygodność sondaży
    Według naukowca, należy zwracać uwagę na wielkość próby badawczej, czyli ilu respondentów wzięło udział w badaniu. 1000 respondentów to akceptowalna próba badawcza, błąd statystyczny wynosi wtedy 2-3 pp. Im mniejsza grupa badanych, tym ten błąd będzie większy.

    Wnioski i rekomendacje
    W związku z powyższym, politolog rekomenduje, aby przy ocenie sondaży zwracać uwagę na wielkość próby badawczej, metodę badania i sposób prezentacji wyników. Ponadto, należy wziąć pod uwagę błąd statystyczny i niezdecydowanych wyborców, którzy są lub nie są wliczani do badania. Dzięki temu możemy uzyskać bardziej wiarygodne informacje o nastrojach społecznych i poparciu dla poszczególnych partii czy kandydatów.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Żegnamy Marlenę Milwiw: Aktorka i babcia Aleksandra Milwiw-Barona odeszła w wieku 93 lat

    Skandal w Ministerstwie Przemysłu: Kandydat na prezydenta Grzegorz Braun wywołał kolejny skandal, tym razem w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach. Europoseł i kandydat na prezydenta pojawił się w towarzystwie posła Romana Fritza w Ministerstwie Przemysłu, aby „interweniować poselsko” w sprawie likwidacji polskiego górnictwa. Jednakże, zdarzenie to przyjęło zupełnie inny obrót.

    Składka zdrowotna: Kontrowersje wokół ustawy o obniżce składki dla przedsiębiorców

    Wakacje z dopłatą w Podlaskiem

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.