Joanna Mucha, dotychczasowa wiceszefowa partii Polska 2050, zdecydowała się na odejście z funkcji wiceministra edukacji. Była wiceminister nie kryła swojej dezaprobaty wobec działań rządu, twierdząc, że nie podejmuje on skutecznych działań wobec kryzysu klimatycznego, cyfryzacji czy problemów społecznych. W rozmowie z TOK FM, Mucha stwierdziła, że źle czuła się w rządzie, który jej zdaniem „absolutnie nie odpowiada na dzisiejsze wyzwania”.
Wśród głównych powodów swojego odejścia, Mucha wymieniła brak działań na rzecz walki z zmianą klimatu, poprawy warunków życia oraz wspierania młodzieży i osób starszych. Stwierdziła również, że rząd nadmiernie.focusuje się na „fejkowych rzeczach związanych z migracją”, co jej zdaniem stanowi próbę odwrócenia uwagi od ważnych kwestii społecznych.
Zgodnie z danymi GUS, w 2022 roku ponad 3,5 miliona Polaków żyło poniżej progu ubóstwa, a ponad 1,5 miliona osób w wieku 65+ doświadczało ubóstwa energetycznego. Te dane wskazują, że polski rząd musi podejmować bardziej efektywne działania na rzecz walki z ubóstwem i poprawy warunków życia swoich obywateli.
Według Raportu Światowego Forum Ekonomicznego, polska gospodarka jest na 34. miejscu na świecie pod względem inzynierii społecznej, a 60% Polaków uważa, że rząd nie rozwiązuje ich problemów. Te dane stanowią wyzwanie dla polskiego rządu, aby bardziej efektywnie reagować na potrzeby społeczne.
Mucha również podkreśliła, że „nie jest to wina Tuska, to jest wina nas, demokratów”, którzy „pozwoliliśmy swoim lenistwem intelektualnym, żeby alt-prawicowe ruchy na ruskich sterydach rosły sobie bez naszej refleksji”. Zaznaczyła, że to efekt ostatnich 20 lat, w których „nie zrobiliśmy nic, nie wykonaliśmy tej pracy, którą powinniśmy wykonać”. Wskazała również, że problem alt-prawicowych ruchów nie dotyczy tylko Polski, lecz stanowi globalne wyzwanie.