Niemieckie siły zbrojne mają być w pełni wyposażone w broń i niezbędne materiały do 2029 roku, zgodnie z nową dyrektywą podpisana przez inspektora generalnego Bundeswehry, Carstena Breuera. Dokument, do którego dotarła agencja Reuters, określa ten cel jako priorytetowy dla Niemiec. Plan dozbrojenia armii ma zostać sfinansowany dzięki zwiększonym wydatkom na obronność, wynikającym z poluzowania tzw. „hamulca zadłużenia”.
Według nowej dyrektywy, Niemcy planują wykorzystać fundusze pochodzące z poluzowania „hamulca zadłużenia”, który do tej pory ograniczał możliwości finansowania zbrojeń. Bundestag w marcu zatwierdził reformę pozwalającą na przekraczanie dotychczasowych limitów budżetowych, o ile środki będą przeznaczone na cele związane z bezpieczeństwem narodowym. W dyrektywie Breuera wyraźnie zaznaczono, że najwyższym priorytetem jest wzmocnienie zdolności obrony powietrznej Niemiec, w tym systemy przeciwrakietowe oraz obrony przeciwlotniczej krótkiego i średniego zasięgu, zdolne do reagowania na zagrożenia ze strony dronów i ich rojów.
Inwestycje w obronę powietrzną oraz drony bojowe są kluczowymi elementami planu modernizacji Bundeswehry. Według danych z 2022 roku, Niemcy planują wydać około 43,9 miliarda euro na obronę w 2023 roku, co stanowi wzrost o 12,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród zapowiadanych inwestycji znajduje się zakup dodatkowej amunicji oraz rozwój zdolności do prowadzenia działań z wykorzystaniem dronów bojowych.
Minister obrony, Boris Pistorius, już wcześniej zaznaczał, że Bundeswehra musi być „gotowa do wojny” do końca tej dekady. NATO-wscy analitycy ostrzegają, że od 2029 roku realne staje się zagrożenie rosyjskim atakiem na terytorium państw sojuszu. Według danych z 2022 roku, Rosja posiada około 2800 czołgów i 4400 wozów pancernych, co stanowi znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy.
Dotychczas niemiecka konstytucja ograniczała możliwość zwiększania deficytu budżetowego – tzw. „hamulec zadłużenia” pozwalał nadeficytnie przekraczający 0,35 proc. PKB. Jednak w marcu Bundestag uchwalił ustawę umożliwiającą przekroczenie tych limitów w przypadku wydatków na obronność, bezpieczeństwo wewnętrzne i cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy umożliwiają zaciąganie kredytów na cele związane z bezpieczeństwem narodowym, jeśli przekroczą one 1 proc. PKB – co daje rządowi większą elastyczność w finansowaniu modernizacji armii.
Według danych z Ministerstwa Obrony Niemiec, w 2022 roku Bundeswehra posiadała około 183 000 żołnierzy, co stanowi wzrost o 2,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Planowana modernizacja Bundeswehry ma na celu zwiększenie zdolności obrony Niemiec i bezpieczeństwa w Europie. Niemiecki rząd planuje wydać około 1,5% PKB na obronę w 2025 roku, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z rokiem 2022. Wzrost wydatków na obronę ma na celu zwiększenie zdolności Bundeswehry do reagowania na zagrożenia w Europie i na świecie.