Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.plPlotkosfera.pl
    Strona główna » Aktualności » Nowe Przepisy Wycinki Drzew

    Nowe Przepisy Wycinki Drzew

    Damian Pośpiech2025-07-02
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Rolnik szuka żony

    Właściciele prywatnych nieruchomości w Polsce zyskują ułatwienia w procedurze wycinki drzew. Rząd przyjął projekt ustawy, który skróci procedurę wycinki drzew z prywatnych nieruchomości do 60 dni. Urzędy będą miały teraz maksymalnie 60 dni na przeprowadzenie oględzin i wydanie sprzeciwu. Jeśli w tym czasie nie zareagują, właściciel będzie mógł legalnie usunąć drzewo, dzięki tzw. milczącej zgodzie.

    Nowe Przepisy mają przede wszystkim usprawnić życie właścicielom nieruchomości. Do tej pory, aby usunąć drzewo z prywatnej posesji, trzeba było zgłosić ten zamiar do urzędu, co często wiązało się z długim oczekiwaniem na decyzję. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało, a rząd przyjął, projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Nowe przepisy wprowadzają nieprzekraczalny termin 60 dni na całą procedurę, od zgłoszenia zamiaru wycinki, przez oględziny, aż po wydanie ewentualnego sprzeciwu.

    Rząd podkreśla, że zmiany usprawnią proces, ale jednocześnie zachowają ochronę środowiska. Nowe regulacje mają usprawnić działanie urzędów i zapewnić większe bezpieczeństwo rozpatrywania spraw, szczególnie w sytuacjach, gdy drzewo stwarza zagrożenie dla ludzi lub budynków. Szacuje się, że w Polsce jest około 2,5 mln drzew, które podlegają ochronie. Nowe przepisy dotyczą wycinki drzew z prywatnych nieruchomości, które nie są związane z działalnością gospodarczą.

    Nowe Zasady nie będą mogły być wykorzystywane przez osoby nieuprawnione. Jeśli ktoś utrudni oględziny, postępowanie zostanie zawieszone, a milcząca zgoda nie nastąpi. To ma chronić przyrodę przed nieuzasadnioną wycinką. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw. Zgłoszenia złożone przed wejściem w życie nowelizacji będą rozpatrywane według starych zasad.

    Wycinka bez Zgody urzędu jest możliwa, jeśli drzewo rośnie na Twojej własności (lub masz zgodę właściciela) i jego obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

    * 35 cm dla drzew liściastych,
    * 50 cm dla drzew iglastych.

    Jeśli drzewo ma kilka pni na wysokości 130 cm, należy zmierzyć obwód każdego z nich. Jeżeli pień nie występuje na tej wysokości, należy zmierzyć obwód tuż pod koroną. Jeśli obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm przekracza podane limity, trzeba zgłosić zamiar jego usunięcia do odpowiedniego urzędu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku wydano ponad 230 tys. pozwoleń na wycinkę drzew w Polsce. Nowe przepisy mają na celu usprawnienie procedury wycinki drzew i zapewnienie większej ochrony środowiska.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Przygotowania do nowej roli: Marta Nawrocka stanie się pierwszą damą Polski, a jej mąż Karol Nawrocki zostanie zaprzysiężony na prezydenta 6 sierpnia. W związku z tym, Ewa Wachowicz, była Miss Polonia i rzeczniczka rządu, udzieliła Martzie kilku cennych wskazówek, jak przygotować się do tej ważnej roli.

    Nowy Rozdział w Polskiej Polityce

    Wypadek w Górnie pod Kielcami: 10-letni chłopiec ciężko ranny

    Sędzia Trybunału Konstytucyjnego: Kontrowersje wokół odejścia sędzi Krystyny Pawłowicz

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    legaartis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.