Od 2 maja bieżącego roku obowiązują nowe zasady finansowania opieki specjalistycznej w przychodniach, wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Celem tych zmian jest zwiększenie dostępności do lekarzy specjalistów dla pacjentów, którzy chcą się do nich zapisać po raz pierwszy. Przychodnie zostaną zmuszone, za pomocą instrumentów finansowych, do przyjmowania większej liczby tzw. pierwszorazowych pacjentów.
Nowe Przepisy zaczęły obowiązywać 2 maja, ale zasady finansowania będą miały zastosowanie do rozliczania świadczeń NFZ udzielonych od 1 listopada 2025 r. Pierwsza weryfikacja obejmie świadczenia udzielone w okresie od 1 lipca do 30 września 2025 r. Tak określone terminy mają umożliwić świadczeniodawcom opłacanym przez NFZ dostosowanie organizacji pracy do nowych wymogów.
Obecnie średni przewidywany czas oczekiwania na przyjęcie do specjalisty NFZ wynosi ponad trzy miesiące. Nowy sposób finansowania ma na celu motywowanie świadczeniodawców do przyjmowania większej liczby pierwszorazowych pacjentów. Zgodnie z zarządzeniem, świadczeniodawcy będą oceniani w cyklu kwartalnym z postępów w tym zakresie. W ciągu trzech miesięcy będą zobowiązani do zwiększenia o 3 punkty procentowe liczby świadczeń udzielanych po raz pierwszy w porównaniu do analogicznego kwartału poprzedniego roku.
W przypadku niespełnienia tego warunku w danym kwartale, NFZ na trzy miesiące obniży finansowanie do 75 proc. w zakresie. Dotyczyć to będzie wszystkich świadczeń, z wyjątkiem:
* diagnostyki onkologicznej
* ambulatoryjnej opieki pielęgniarskiej lub położnej
* świadczeń zabiegowych
* kwalifikacji do przeszczepu i monitorowania zakwalifikowanych do przeszczepu
* ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych
* świadczeń rozliczanych na podstawie faktury zakupu
Według danych NFZ, w 2022 roku na świadczenia zdrowotne przeznaczono ponad 100 miliardów złotych. Z tego ponad 70% finansowania pochodziło z składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nowe zasady finansowania mają na celu poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i zwiększenie efektywności ich finansowania.
NFZ podaje, że w 2022 roku ponad 20 milionów pacjentów skorzystało z świadczeń zdrowotnych finansowanych przez fundusz. Nowe zasady finansowania mają umożliwić większej liczbie pacjentów dostęp do świadczeń zdrowotnych, w szczególności do lekarzy specjalistów.
Warto zauważyć, że nowe zasady finansowania są częścią szerszych reform w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Rząd zapowiadał zwiększenie finansowania służby zdrowia, a także wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zarządzania służbą zdrowia. Nowe zasady finansowania są więc kolejnym krokiem w kierunku poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych i zwiększenia efektywności ich finansowania.