Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Odkrycie na Bałtyku: 2800-letni sztylet z epoki halsztackiej

    Odkrycie na Bałtyku: 2800-letni sztylet z epoki halsztackiej

    Damian Pośpiech2025-03-31
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    Wśród wybrzeża Bałtyku, w zachodniej części polskiego wybrzeża, członkowie Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli dokonali przełomowego odkrycia. W gliniastej bryle oderwanej od klifu odkryto bogato zdobiony sztylet z okresu halsztackiego, datowany na około 2800 lat temu.

    Sztylet, który ma długość 24,2 cm, jest bardzo bogato zdobiony, z ornamentami na całej długości rękojeści i ostrza. Jego odkrycie jest uważane za najcenniejsze wśród znalezisk na terenach Polski. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka, podkreślił, że sztylet jest bardzo wysokiej klasy i pięknie ornamentowany, a każdy wyryty element jest inny.

    Odkrycie sztyletu jest wynikiem przypadkowych poszukiwań prowadzonych przez Jacka Ukowskiego, prezesa Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli w Kamieniu Pomorskim. Ukowski, wraz z Katarzyną Herdzik, eksplorował nadbałtycką plażę, gdy natrafił na gliniastą bryłę, w której znajdował się sztylet.

    Sztylet jest uważany za dzieło sztuki z epoki halsztackiej, wczesnej epoki żelaza. Jego dekoracje na powierzchni mogą wskazywać na powiązania z kultem solarnym i sugerować, że sztylet miał znaczenie rytualne. Może również należeć do bogatego wojownika.

    Odkrycie sztyletu jest świadectwem niezwykłej historii regionu i Pomorza Zachodniego na przestrzeni tysięcy lat. Grzegorz Kurka zwrócił uwagę, że wykonanie sztyletu świadczy o wysokim poziomie metalurgii w epoce halsztackiej. Możliwe, że sztylet jest importem z południa Europy.

    Jacek Ukowski pochwalił się, że jest to kolejne jego ważne znalezisko, które przekazał do Muzeum w Kamieniu Pomorskim. Wcześniej, w okolicach Wysokiej Kamieńskiej, przy torach kolejowych, natrafił m.in. na bullę papieską Klemensa VI.

    Odkrycie sztyletu jest również dowodem, że poszukiwania zabytków mogą być przełomowe i ważne dla zrozumienia historii regionu. Stowarzyszenie na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli oraz Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pracują razem, aby zachować i promować dziedzictwo kulturowe Pomorza Zachodniego.

    Warto dodać, że odkrycia archeologiczne takie jak sztylet halsztacki są niezwykle rzadkie i ważne dla zrozumienia historii Europy. Instytucje muzealne i stowarzyszenia zajmujące się ratowaniem zabytków są niezwykle ważne w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i promowaniu wiedzy historycznej.

    W celu zachowania sztyletu i przeprowadzenia dalszych badań, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie będą pracować nad zabezpieczeniem i konserwacją tego cennego artefaktu.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Polityczne Starcia

    Debata Prezydencka: Zarzuty w kierunku Karola Nawrockiego

    Wybory prezydenckie 2024: Ostatnia prosta kampanii wyborczej

    Wybory Prezydenckie 2024: Debata Kandydatów na Prezydenta

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.