W nadchodzący poniedziałek, 26 maja 2025, prognoza pogody przewiduje zmienną aurę. Chociaż poranek może zacząć się spokojnie, w ciągu dnia pogoda stanie się bardziej kapryśna. Należy przygotować się na wzrost zachmurzenia, które przyniesie miejscami opady deszczu. Na Śląsku niewykluczone są burze. Lokalnie mogą również wystąpić mgły, które ograniczą widzialność.
W poniedziałek, 26 maja 2025 roku aura będzie charakteryzować się sporą zmiennością. W ciągu dnia dominować będzie zachmurzenie od małego po umiarkowane. Jednak, w godzinach popołudniowych, zarówno na zachodzie kraju, jak i na jego wschodnich krańcach, oczekuje się wzrostu zachmurzenia do poziomu dużego. W poniedziałek, 26 maja prognozowane są miejscowe opady deszczu, których natężenie wyniesie przeważnie od 5 do 10 litrów na metr kwadratowy. Szczególnie intensywnych opadów należy spodziewać się w zachodniej i centralnej Polsce. Co ciekawe, istnieje prawdopodobieństwo, że na samych zachodnich krańcach kraju deszcz nie wystąpi.
Temperatura w poniedziałek będzie się wahać w zależności od regionu. Na terenach podgórskich oraz nad morzem termometry wskażą około 14 stopni Celsjusza. W północnej i centralnej części kraju, a także na Mazowszu, słupki rtęci pokażą od 18 stopni Celsjusza do 19 stopni Celsjusza. Lokalnie, na zachodzie Polski oraz na Podkarpaciu, temperatura może osiągnąć nawet 20 stopni Celsjusza.
Wiatr w poniedziałek będzie na ogół słaby do umiarkowanego, wiejący z kierunków południowych i zachodnich, przy czym na zachodzie kraju może okresami przybierać na sile i być porywisty. W nocy z poniedziałku (26 maja) na wtorek (27 maja) przyniesie poprawę pogody na wschodzie kraju, gdzie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. W tym samym czasie na zachodzie Polski utrzyma się większe zachmurzenie i możliwe będą słabe opady deszczu, które nad ranem mogą dotrzeć również nad centralne regiony. Lokalnie mogą tworzyć się mgły, ograniczające widzialność do około 300 metrów.
Temperatura minimalna w nocy z poniedziałku na wtorek wyniesie około 3 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat, około 5 stopni Celsjusza na wschodzie, około 9 stopni Celsjusza w centrum, a na zachodzie dojdzie do 12 stopni Celsjusza. Wiatr w nocy będzie słaby, wiejący z kierunków południowych. Według danych statystycznych zeszłego roku, w tym samym czasie temperatura minimalna wynosiła średnio 7 stopni Celsjusza, a opady deszczu wystąpiły w 70% przypadków.
Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się dalszych opadów deszczu, które mogą przynieść ulgę w suszę, która dotknęła wiele regionów Polski. Dane z Instytutu Meteorologii wskazują, że w tym roku opady deszczu były o 30% niższe niż w zeszłym roku, co może mieć wpływ na stan gleby i uprawy rolne.