Close Menu
    Facebook X (Twitter)
    Facebook X (Twitter)
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    • Aktualności
    • Plotki i gwiazdy
    • Sport
    Plotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdachPlotkosfera.pl – Wiadomości z Polski i świata, biznes, informacje i plotki o gwiazdach
    Strona główna » Aktualności » Prawo pracy nauczycieli: Nowy wyrok Sądu Najwyższego

    Prawo pracy nauczycieli: Nowy wyrok Sądu Najwyższego

    Damian Pośpiech2025-02-27
    Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email

    W środę, Sąd Najwyższy (SN) wydał uchwałę, która może mieć duży wpływ na wynagrodzenie nauczycieli w Polsce. Chodzi o to, czy praca wykonywana przez nauczycieli ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu Kodeksu pracy. SN stwierdził, że tak, praca ta jest pracą w godzinach nadliczbowych.

    Spór prawny dotyczył zapisu Karty nauczyciela i tak zwanego pensum. Pensum to 18 godzin przy tablicy, a pozostałe godziny to tak zwane godziny ponadwymiarowe. Jeśli nauczyciel spędzi w pracy więcej niż 40 godzin tygodniowo, szkoła powinna mu za nie zapłacić. Chodzi tu m.in. o pracę podczas wycieczek szkolnych, czy zajęć sportowych organizowanych w sobotę.

    Wyrok zapadł po tym, jak jedna z nauczycielek w liceum była koordynatorką projektu wymiany zagranicznej uczniów. W pozwie przeciwko szkole udowodniła, że pracowała więcej niż 40 godzin w tygodniu i za te nadgodziny zażądała zapłaty. „Trzeba podkreślić, że płacenie za przekroczenie normy czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym. Jak ktoś pracuje dłużej, to polskie prawo pracy mówi mu o tym, że ma prawo do dodatkowej zapłaty lub rozliczenia tych przekroczeń czasem wolnym” – podkreślił w uzasadnieniu uchwały sędzia SN Piotr Prusinowski.

    Jak przyznał, Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki od tej reguły, ale w przepisach nie ma jednak wyraźnego wyjątku odnoszącego się do nauczycieli. „W przypadku nauczycieli ustawodawca przewidział tylko jedną normę – 40 godzin na tydzień i kropka – bez żadnego „przeciętnie”, bez normy dobowej, bez okresów rozliczeniowych” – dodał sędzia SN. Pytaniem do ustawodawcy jest, czy w przyszłości wobec nauczycieli zechce on wprowadzić okresy „rozliczeniowe tej normy tygodniowej”.

    Uchwałę podjęła w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Do uchwały zgłoszono jedno zdanie odrębne. Zagadnienie prawne dotyczyło tego, czy do nauczycieli, których status reguluje Karta nauczyciela, zastosowanie mają regulacje Kodeksu pracy o godzinach nadliczbowych.

    Pytanie w tej sprawie – jeszcze w kwietniu zeszłego roku – skierowało do składu siedmiorga sędziów Izby Pracy troje sędziów SN rozpatrujących skargę kasacyjną w sprawie jednej z nauczycielek, która pozwała liceum za pracę w godzinach nadliczbowych. Spór prawny w tej kwestii wynikał z faktu, że regulacje odnoszące się do czasu pracy nauczycieli znajdują się w Karcie nauczyciela, a ten akt prawny mówi, że nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w „godzinach ponadwymiarowych”, które są powiązane z pensum nauczyciela.

    Karta nauczyciela nie reguluje jednak kwestii „godzin nadliczbowych” – wykraczających poza tygodniową normę czasu pracy i w części przypadków niebędących zajęciami dydaktycznymi, czy wychowawczymi. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Polsce pracuje około 640 tysięcy nauczycieli. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczyciela w Polsce wynosiło około 6,3 tysiąca złotych. Wyrok SN może mieć wpływ na wynagrodzenie nauczycieli, którzy pracują w godzinach nadliczbowych.

    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Ostatnie WPISY

    Kto zostanie nowym papieżem?

    Koalicja Obywatelska liderem sondaży: Czy to oznacza zmianę na scenie politycznej w kraju? Według najnowszych danych ze sondażu wyborczego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, Koalicja Obywatelska (KO) powróciła na fotel lidera poparcia. Aż 30,4 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na KO, podczas gdy 27,3 proc. osób chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

    Wybory prezydenckie 2025: ostatni tydzień na zapisy zagranicy

    Wybór Nowego Papieża: Konklawe w Watykanie

    SOCIAL
    • Facebook
    • X (Twitter)
    WŁAŚCICIEL

    Pol-Media
    Warszawa
    ul. Grzybowska 9
    Polecana witryna: newsnadzis.pl

    RSS
    REDAKCJA

    REDAKTOR NACZELNY:
    Damian Pośpiech

    Przydane Linki
    • Aktualności
    • Autorzy
    • Kontakt
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Plotkosfera.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.